Kül Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kül Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?

Kül Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?

   

Kül Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ?

Kül nedir? Kül Özellikleri ve Faydaları Nelerdir ? Kül'ün faydası varmıdır? Kül neye iyi gelir? İşte Kül nedir, Özellikleri ve Kül hakkında detaylar...

Yanan maddelerin artığıdır, Kimya bakımından içinde, birçok maddelerin tuzları olduğu gibi karbon tuzu (karbonat) da bulunur. Bundan dolayı, «sodyum karbonat» yerine kül kullanıldığı olmuştur: Karın ağrısına karşı eski insanların küllü su içmeleri bundandır. Gene eskiden bitkilerin yanmasından elde edilen küllerden «potasyum karbonat» çıkarılır, bundan da barut yapılırdı. Bugün bazı küllerden potas gübresi olarak fayda sağlanmaktadır.
 

Kararmış kabların külle oğulma-sı da eskiden beri bilinen bir usuldür. Küldeki bazı kimyasal madde» ler, bu arada potasyum karbonat kabların üzerindeki kalıntıları eritip gidererek kabın temizlenmesini sağlar.

Kül'ün Faydaları

Resulü Ekrem (sallallahü aleyhi vesellem) Efendimizin, Uhut Savaşında mübarek başı yaralanıp, dişleri kırıldığında Hz. Ali (radıyallahu anh) bir kapla su taşıyor, Hz. Fatıma (radıyallahu anhâ) da mübarek kanını yıkıyordu. Baktı ki, kan durmuyor, bir parça hasır yakarak külünü yara üzerine koyarak kanı durdurdu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna