Kişniş Bitkisinin (coriandrum sativum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kişniş Bitkisinin (coriandrum sativum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kişniş Bitkisinin (coriandrum sativum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kişniş Bitkisinin (coriandrum sativum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kişniş Bitkisinin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nasıl Kullanılır?

Nerde Yetişir?

İlmi adı “coriandrum sativum” olup, maydanozgillerdendir. Akdeniz kıyılarında çok yetişen bir bitkidir. Taze halinde iken gayet fena kokar. Kokusu tahta kurusu kokusuna benzer. Kuruduktan sonra bu kokusu gider. Tersine olarak kuru meyvelere gayet güzel bir koku verir. Pembe renkli çiçekleri vardır, kullanılan yeri ufak olan meyveleridir.

Bunlar sonbaharda toplanır, gölge bir yerde kurutulur, Kişniş mideyi tembih ederek iştahı açar, bağırsaklardan gazlan atar. Baş ağrılarına ve bazı sinirlilik hallerine iyi gelir. Tenasül uzvunu kuvvetlendirmek hassasını haizdir.

Fazlası dalgmhk ve sarhoşluk verir. Kişnişin 30 gramı bir litre suda çay gibi haşlanarak kullanılır. Kurusu onar gram yenirse kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı önler, tabiatı sıcak olan mideyi kuvvetlendirir. Kusmayı önler.

Kekikle yenirse kanlı dizanteriyi keser. Pekmezle yenirse meniyi çoğaltır ve kadınlara da iyi gelir. Bal ve zeytinyağı ile yenirse kurdeşen ve pamukçuğu giderir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna