Kara Kekiğin (Karabaş Kekik) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kara Kekiğin (Karabaş Kekik) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kara Kekiğin (Karabaş Kekik) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kara Kekiğin (Karabaş Kekik) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kara Kekiğin Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

50 cm boyunda, Temmuz Ağustos aylarında pembe çiçekler açan, çalı görünüşünde bir bitkidir. Bütün Anadolu"da yayılmış bir türdür. Çay veya kahve gibi içilebileceği gibi, kahvaltılık olarak da kullanılır. Dahilen uyarıcı olup, haricen antiseptik yani mikrop öldürücü etkisi vardır. Basit yaralarda kullanılabilir.

Karabaş, Lavanta Çiçeği: Yaz aylarında koyu mor renkli çiçekler açan, 50 cm boyunda, çalı görümünde, lavantagillerden bir bitkidir. Kokusu güzel değildir. Akdeniz iklimi bitkisi olduğundan, bu iklime sahip ülkelerde ve yurdumuzda da Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Karabaş otunun toprak üstü kısımları bitki çiçekliyken toplanıp kurutulur.

İlaç olarak faydalanmak için kurutulmuş bitki suyla kaynatılır. Yine çiçekli bitkiden su buharı damıtması ile karabaş otu yağı elde edilir. Yakıcı lezzette, sarımsı bir sıvıdır. Uçucu yağında taşıdığı maddeler sebebiyle, ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, dahilen idrar yollarında, haricen basit yaralarda mikrop öldürücü etkileri bilinmektedir. Bilhassa sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikâyetlerde daha etkilidir. Yaralarda mikrop öldürücü etkisi vardır. Deriyi lavanta yağı ile ovmak sivri sinekleri kaçırır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna