Kınanın (lowsonia alpa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kınanın (lowsonia alpa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kınanın (lowsonia alpa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kınanın (lowsonia alpa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kınanın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Elde edildiği ağacın ilmi adı “lowsonia alpa”dır. Kına ağacının yapraklarından elde edilir. Kınadan yapılan lapalar dolamalı parmaklara konur, bu lapalar hem sancıyı keser, hem de dolamayı geçirir.Kına yaprakları kurutulup, toz haline getirildikten sonra çorap içlerine konursa ayak terlemelerine mani olur. Kına, mayalı hamur ve tereyağı eşit miktarda lapa haline getirilip, guatrın üzerine bağlanırsa yavaş yavaş eritir.

Kına, tuzsuz tereyağı ile lapa yapılıp uyuz ve egzamaya sürülürse giderir. Kaynatılarak yanıklar pansuman yapılır. Sıcak olarak da ağız gargara edilirse ağızdaki yaraları ve çatlakları iyi eder. Kına kaynatılıp, suyu içilirse sarılığa, idrar zorluğuna şifa verir. Kumları döker, gastrit ve kolite karşı şifa verir.

Tabiatı mutedildir. Çocuklar çiçek çıkarmaya başlayınca kınayı karıştırıp, ayaklarının tabanına sürülse gözde çiçek çıkarmayı önler.

Çocuklann alnına yakı yapılsa gözlerine inmeyi önler. Yaş keşniç suyu ile karıştırılıp, vurulduğunda ateşte yanan kısma çok faydalıdır.

Hadis-i şerifte, “Kınaya devam ediniz. Şüphesiz ki, saçınızı başınızı parlatır, kuvvetleştirir. İnsanın bedenine kuvvet verir, kabirde şahitlik yapar.” diye buyurulmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna