Kekiğin (thymus vulgaris) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kekiğin (thymus vulgaris) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kekiğin (thymus vulgaris) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kekiğin (thymus vulgaris) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kekiğin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nasıl Kullanılır?

Çeşitleri Nelerdir?

İlmi adı “thymus vulgaris”tir, ballıbabagillerdendir. Yaprakları yumurta şeklinde, güzel kokulu, pembe-beyaz çiçeklidir. Bilhassa yemeğe koku ve lezzet vermek için kullanıldığı gibi, hazımsızlıklarda, mide gazlarının atılmasında, kulunçlarda, ciğer nezlelerinde, 40 gram kekik bir litre suda haşlanarak kullanılır.

Bu bitkiyi, yaz aylarında toplayıp, demet yaparak gölge bir yerde kurutmak lâzım gelir. Çay gibi içilirse yelleri dağıtır. Kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılannı teskin eder. Bal ile macun yapılıp yenirse soğuktan olan öksürüğü keser. Kaynatılarak suyu hamamda egzama veya uyuza sürülürse şifa verir. Mide bulanmasını giderir. İştahı açar. Mideyi balgamlardan temizler. Kaynatılan suyu bal ile içirilirse bağırsaklardaki parazitleri düşürür.

Mide, akciğer ve göğüs soğuklamasını alır. Beşer gram kekik, sirke ve birazcık da tuz ile içilirse, balgamı çıkarır, hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Kekik esansı çürük dişe konduğu zaman diş ağrılarını teskin eder. İçine kekik atılmış sıcak su ile yapılacak banyoların romatizma ağrılarına gayet iyi geldiği görülür.

Resulü Ekrem bir gün kekik otuna rast geldi. Kekik otu, Resulü Ekrem"e nida ederek dedi ki: Ya Resulullah, beni al! Seni hak peygamber olarak gönderen Allah"a yemin ederim ki, hiçbir hastalık olmadı ki, bende onun şifası bulunmasın.” Yine başka bir hadiste, Evlerinizi kekik otu, mürsafi ve yavşan otu ile tütsüleyin.” buyurulmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna