Kargabüken (Kargabükenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kargabüken (Kargabükenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kargabüken (Kargabükenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kargabüken (Kargabükenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uzakdoğu ve Hindistan"da, ayrıca Kuzey Avustralya"da kendi kendine yabani olarak yetişmekte ve ilaç elde etmek üzere yetiştirilmektedir. 10 metre kadar yüksekliğinde sarımsı beyaz çiçekli, küçük portakal şeklinde meyveleri olan bir ağaçtır. Kargabü kenin portakala benzeyen üzümsü meyvelerinin olgun tohumları kullanılır.

Tohumlar tam olarak olgunlaştıktan sonra meyveler toplanarak güneşte kurutulur. Ardından her bir meyvenin etli kısmına gömülmüş en fazla 5 tane bulunan tohumlar meyveden çıkarılır ve bir müddet daha kurumaya bırakılmak suretiyle ilaç maddesi elde edilmiş olur. Kullanılacağı zaman toz haline getirilir. En önemli etkisi yeterli dozlarda refleksleri arttırarak kasılmalara sebep olmasıdır.

Uyarı: Son derece zehirli olduğundan çok dikkatli kullanılmalıdır. Beyine etki ile solunumu uyarır, kalbi yavaşlatır ve tansiyonu düşürür. Renk ayırma yeteneğini arttırır. Acı olması sebebiyle iştah açıcıdır. Kuvvet verici ve afrodizyak yani cinsel istek ve gücü arttırıcı olduğu bilinmektedir. Kilo aldırıcı olarak, alkolizm ve sebep olduğu bazı hastalıklara karşı, ayrıca idrar kaçırma şikayetinde kullanılabilir. Sinirsel mide kramplarında ağrıya olan duyarlılığı azaltarak fayda sağlar. Bazı zararlı hayvanların yok edilmesi için yiyeceklerine karıştırılır. Zehirlenme belirtileri kusma ve kasılmalardır. İnsanda 75 mg. öldürücü miktardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna