Karanfil Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Karanfil Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Karanfil Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pembe, beyaz, türlü türlü renklerde çiçekler açan güzel kokulu bir bitkidir. Karanfil çiçekleri kokulu bir şurup yapılarak ateşli hastaları terletmek ve bu suretle ateşlerini düşürmek için kullanılmıştır.
 

Karanfil çiçekleri balgam söktürücü ve öksürük kesici olarak infusyon ya da şurup halinde kullanılır. Karanfiller çoğunlukla kuzey yarı kürenin ılıman bölgelerinde, özellikle Akdeniz havzMemleketimizde yabani olarak oldukça yaygın olan pembe, beyaz veya kırmızı renkli, hoş kokulu otsu bir süs bitkisi. Karanfil daha çok ilkbaharda bir kısmı da sonbaharda çiçek açar. 20-40 cm boylarındadır. Kültür formları, seralarda yetiştirilebilmektedir. Bunlar yabanilerden daha iri, daha gösterişlidir. Ayrıca katmerli olanları da yetiştirilebilmektedir. Seralarda her mevsim yetiştirilmesi mümkün olabilmektedir. Daldırma veya çelik usulüyle üretilmektedir. Bol güneş ister, gübreli ve kuvvetli toprakta iyi yetişir.

Kullanıldığı yerler: Çiçekler arasında en çok satılan süs bitkilerinden biridir. Karanfilin Türkiyede 66 türü yabani olarak yetişmektedir.
asında yetişen bitkilerdir. 80 kadar cinsi 2000 den fazla türü vardır
.

 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna