Kahve (Kahvenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kahve (Kahvenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kahve (Kahvenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kahve (Kahvenin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Kökboyasıgillerdendir. Kahve ağacı dediğimiz 4-5 metre yüksekliğindeki bir ağacın meyveleridir. Kavrulduğu zaman esmer bir renk alır ve hasıl olan kafein adındaki maddeden dolayı güzel bir koku kazanır. Kahvenin içinde azotlu, yağlı, şekerli ve madeni birtakım maddeler daha bulunur.

Kahve taneleri kavrulup dövüldükten sonra sıcak şekerli veya şekersiz su ile karıştırılarak içilir. Beyini uyandıncı bir tesir gösterdiği için uyku hallerinde, afyon gibi uyuşturucu maddelerle zehirlenmelerde, yarım baş ağrıları ile diğer sinirsel ağrılarda faydalı olur. Kahve yorulan beyini dinlendirir. Vücuda kuvvet ve çeviklik verir. Kafein kalbi kuvvetlendirip damarlarda kan dolaşımını kolaylaştırır.

Çok kullanılması insana sinirlilik ve uykusuzluk vereceği için zararlıdır. Kahve küçük çocuklara, kan tazyiki yüksek olanlara yaramaz. Şekerli, az şekerli, orta şekerli veya şekersiz olmak üzere içenlerin zevklerine göre pişirilir. Kabızlık yapar. Kahve âdet edildiği gibi içilirse kan ve balgamdan olan rutubeti giderir. Zira kurutucudur, felce ve mafsal yaralarına faydalıdır. Ud ve anber ile kullanılmalıdır.

Fikri kuvvetlendirir, zihni açar, nezlelere ve rutubetten olan öksürüklere faydalıdır. Çok içmek düşünce ve baş ağrısı getirir. Basurlu kimselere zararlıdır. Islahı şeker veya badem yağı iledir. Safrası olanlar kahveyi az içmelidirler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna