Kâfur Bitkisinin (unnamomums) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kâfur Bitkisinin (unnamomums) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kâfur Bitkisinin (unnamomums) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kâfur Bitkisinin (unnamomums) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kâfur Bitkisinin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “unnamomums”tur. Kâfur ağacı denilen bir bitkiden çıkarılan özel kokulu bir maddedir.Kâfur, renksiz, şeffaf bir cisimdir. Lezzeti acımtırak ve yakıcıdır. Tabiatı soğuk ve yaştır. Hararetten olan baş ağrısına gülsuyu ile kanştırılarak sürseler, ağrıyı hemen keser. Ağız ağrısına sürseler hemen iyileştirir.

Çok koklamak iyi değildir; çımayı azaltır. Mizacı sıcak olanların beş duyu organlarına kuvvet verir. Zehirlerin panzehiridir. Vücudun herhangi bir yerinde dinmeyen kanı da dindirir. Kâfur, beyine ve sinirlere uyancı ve kuvvet verici tesir yapar.

Vücuttaki kan dolaşımı kâfur sayesinde kuvvetlenir. Kâfur kalbin kuvvetini de artırmaktadır. Sirkede eritilerek burun kanamalarına damlatılır. Ağız ağrılarına karşı da çok iyi bir devadır. Kâfurun bulunduğu yere zehirli hayvanlar katiyyen yaklaşamazlar. Yağı mafsal ağrılarına sürülse şifası görülür.

Kâfur aynı zamanda beyindeki teneffüs merkezlerini de uyandınp kuvvetlendirdiğinden zatürree gibi akciğer hastalıklarında büyük faydası vardır. Kâfurlu yağı bütün ateşli hastalıklarda hekimler hastalarına sık sık ve muvaffakiyetle tatbik ederler. Bu iş için kâfur yüzde on, yüzde yirmi, yüzde yirmi beş nisbetlerinde temiz zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır.

Bir de 10 gram kâfurun 90 gram alkolde eritilmesiyle yapılan kâfurlu alkol vardır. Deri üzerine sürülürse deriyi kızartır. Oradan vücuda girip sinir üzerine tesir ederek ağrıları teskin eder. Onun içindir ki, birçok romatizma ağrılarında kâfurlu alkolle büyük faydalar elde olunur. Bel, arka ve bütün sızılarla, romatizma ağrılarında 10 gram kâfur, 90 gram ispirto içerisinde iyice eritilerek ağrıyan yerlere sürülür. Kâfur elbiselen, kürkleri güve yemesinden muhafaza eder.

Bunun için elbisenin ceplerine, muhtelif yerlerine kâfur parçalan serpip iyice kapalı bir yerde muhafaza etmeli, daha iyisi kürkleri bir kutu içine iyice yerleştirmelidir. İçine bolca kâfur serpip, etrafını bir kâğıt ile zamklayıp, karanlık bir yerde muhafaza etmelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna