Kabağın (cucurbita) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Kabağın (cucurbita) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kabağın (cucurbita) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Kabağın (cucurbita) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kabağın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nasıl Kullanılır?

Çeşitleri Nelerdir?

İlmi adı “cucurbita”dır. Sakız kabağı, helvacı kabağı, bal kabağı, asma kabağı, su kabağı, süs kabağı gibi birçok çeşitleri vardır. En çok işe yarayan helvacı kabağının çekirdekleridir. 40-100 gramı havanda döverek, şurup, bal ve şeker gibi maddelerle karıştırmak suretiyle hastaya verilirse tenyayı düşürür. Sonra üzerine bir de müshil verilecek olursa bağırsak kurtlarını daha kolayca düşürür.

Kabak, incir ile yakı yapılarak dalağa yapıştırılacak olursa dalağı eritir. Sirke ile uyuza sürseler, uyuzu giderir. Bal ile yenirse müzmin öksürüğü def eder, yan ağrılarını giderir.

Her gün 5,5 gram kadar yenilirse sarayı, felç ve aza uyuşukluğunu giderir. Eğer yılan tarafından sokulan kimseye 15 gram verilip yiyecek olursa yılanın zehirini tesirsiz hale getirir. Pişirilip, sirke ile yenirse sıtmayı önler. Suyundan şerbet yapılıp içilirse vesveseyi, deliliği, nezleden doğan baş ağrılarını keser. Reçeli yenirse, vücudun sıhhatini muhafaza eder, güzel kan yapar. Eğer pişirilip sade olarak yenilirse herhangi artığı bulunursa ona tâbi olur.

Artık bulunmadığı takdirde kabaktan hasıl olan artık, balgam olur. Kabağı pişirip, suyunu sıktıktan sonra bal ile az miktarda içilse mutedil ishal yapar. Şeker ile terbiye olunursa güzel bir tatlı olur. Uykusuzluğu ve harareti teskin eder. Sıtmaları ve harareti teskin eder. Sıtmalara ve hararete faydalıdır.

Enes (r.a.) hazretlerinden rivayet edilmiştir; Peygamberimiz (s.a.v.) buyurmuşlardır ki; “Kabak dimağı geliştirir, aklı artırır.” Aişe Validemiz (r.a.) anlatıyor: “Resulullah ile evleneceğimde annem beni şişmanlatmak için çeşitli ilaçlar yapmasına rağmen hiçbiri ile şişmanlamadım. Ancak validemin kabakla hurma yedirmesi ile en güzel şekilde şişmanladım.”

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna