Altın Kökün (İpeka) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Altın Kökün (İpeka) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Altın Kökün (İpeka) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Altın Kökün (İpeka) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Altın Kökün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nerde Yetişir?

Nasıl Kullanılır?

ipeka (Cephaelis ipeca cuanha).Esas olarak yetiştiği yer Brezilya"dır. Ormanlık kısımlarda bolca bulunan, daima yeşil, 40 cm"e kadar yükselebilen otsu, yapraklı bir bitkidir. Brezilya haricinde Hindistan ve Bengal havalisinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Senenin hemen hemen her mevsiminde fakat yağmurdan sonra toplanabilir. Kurutulmuş bu kökler kolaylıkla kırılabilen, kokusuz, acı lezzetli çubuklardır. Kökler kullanılacağı zaman toz haline getirilip öylece kullanılır veya suyla karıştırılıp içilir. Düşük dozlarda mide mukozasını (mide iç yüzeyini örten hücreler) tahriş ederek balgam söktürür. İpeka, yine içindeki alkaloitlerle mideyi tahriş ederek ve beyindeki kusma merkezini uyararak yüksek dozlarda bulantı ve kusmaya sebep olur.

Bu etkisi sebebiyle, sindirim yoluyla olan bazı ilaç zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. Kusma gerçekleşmez ise, ipekanın kendisi vücut için zehirli değildir. Amipli dizanteride, amipli karaciğer iltihabı ve karaciğerde amip apsesinde şifa için kullanılır. Yan etkileri ishal, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp atımlarında artıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna