İngiliz Tuzun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » İngiliz Tuzun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İngiliz Tuzun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

İngiliz Tuzun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İngiliz Tuzun Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Tuza benzeyen bir madde olduğu için “İngiliz Tuzu” derler, acıdır, alkolle erimez. İlmi adı “sulfate de soude”dir. İngiliz tuzu ishal yapar. Karaciğer hastalıklarında safra ifrazatını kolaylaştırır, iltihaplan ortadan kaldırır. 2-3 gram İngiliz tuzu hazımsızlıkları ortadan kaldırıp, idrar söktürücü bir ilâç gibi kullanılır.

5-15 gramlık miktarı bağırsakları yumuşatır, dışarıya çıkmayı kolaylaştırır. Daha yüksek miktarı ishal tesiri gösterir. Yaşlı insanlarda, 20-40 gram İngiliz tuzu biraz suda eritilerek bir defada içilecek olursa, oldukça kuvvetli bir ishal yapar.

İngiliz Tuzu ne kadar çok su içine karıştırılarak alınırsa o kadar çok ishal edici tesirini gösterir. Çocuklarda yaşa ve bünyeye göre 2-10 gram miktarla müshil tesiri elde edilebilir. Kolay içmek için, içine nane suyu, portakal suyu katılabilir.

Dikkat: Apandisit yakasında bağırsağın delinmesine ve hayatın tehlikeye girmesine sebep olabilir. Hele barsak ağrıları, kusma ve ateş ile beraber olursa, hiçbir zaman ishal etmeye kalkışmadan hastanın bir an evvel hekime gösterilmesi lâzımdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna