İncir Ağacın (figus carica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » İncir Ağacın (figus carica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Ağacın (figus carica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

İncir Ağacın (figus carica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Ağacın Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir?

Çeşitleri Nelerdir?

Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “figus carica”dır. Dutgillerden olup, Beyaz İncir, Patlıcan İnciri, Kavak İnciri, Lop İnciri gibi çeşitleri vardır. Hekimlikte kullanılan cinsi kavak inciridir.

Göğsü yumuşatır. Göğüs nezlelerini ve öksürükleri keser. Taze incir dallarından süt gibi beyaz bir özsu akar. Bu özsu deriyi tahriş eder.

Cilt üzerinde bulunan siğil ve nasır gibi urlara sürülecek olursa bunları az zamanda giderir. Vücuda kuvvet ve kudret verir. Bağırsakları yumuşatır.

İnatçı kabızlığı söker. Dünyanın her tarafında gayet makbul bir yemiştir. Ağacının suyu çürümüş dişlere sürülürse iyi gelir. Karnıbahar ve lahana üzerine serpseler, kurtlarını yok eder. Bir kimseyi köpek ısırdığında yapraklarını dövüp yaranın üzerine koymak iyi gelir. Saralı kimseye yedirseler şifa bulur.

Devamlı incir yiyen kimselerin rengi güzel olur. Şişmanlatır. Çok yemek şehveti keser. Ağacını zeytinyağı ile yağlasalar meyvesi tatlı olur. Kırk gün anasona batırılıp sabahları aç kamına yenilirse, çok şişmanlatır.

Tıkanan damarları açar, kanı kuvvetlendirir. Dalak şişkinliğini, basuru, nefes darlığını giderir. Pastırma çemeni ile pişirilip yenirse insanı göğüs hastalığından kurtanr. İncir, anason ve sedef çiçeği ile kaynatılarak ılık ılık suyu içilirse romatizmaya iyi gelir. İncir hoşafı kabızlığı giderir, bağırsakları yumuşatır.

Yapraklarının suyu çıkarılıp,temrene sürülürse iyi gelir. Boğaz şişmelerinde incirin suda kaynatılmasıyla gargara yapılır. Akşamları yatarken iki inciri yarım fincan suyun içine koyup kaynatmalı, sütle beraber içmelidir.

Bir hadis-i şerifte, “İncir yeyiniz. Eğer iddia etsem ki, Cennetten bir meyve geldi, o da incirdir desem, sözümde yalan olmaz. Basurdan kurtanr, siyatiğe iyi gelir.” buyurulmaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna