Hint Kenevirin (Esrar) Özellikleri ve Zararları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Hint Kenevirin (Esrar) Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

Hint Kenevirin (Esrar) Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

   

Hint Kenevirin (Esrar) Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

 

Genel olarak bütün sıcak ve orta sıcaklıktaki iklimlerde yetişebilen bitkinin anavatanı Güney Hindistan olarak bilinmektedir. Yurdumuzda da Bursa, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Antalya, Kütahya, Konya, Kayseri, Sivas, Samsun, Kastamonu ve Amasya illerinde ekilmektedir... Türkiye"de esrar imali amacıyla kenevir ekimi, esrar imali, satışı ve kullanımı kanunen yasaktır. Dişi çiçeklerin olgunlaşması tamamlanınca tohumlarda yeterli miktarda yağ taşıyor demektir. Bu dönemde toplanan bitkinin tohumlarından yağ elde edilebilir. Kenevir yağı sabun sanayisinde kullanılmaktadır.

Esrarın kan şekerini düşürmesi sebebiyle, esrarkeşler ardından tatlı yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu argoda cilalama olarak tabir edilir. Esrarın etkisi sigara gibi içilirse 24 saat, yutulur ise 512 saat sürmektedir. Esrar çok çabuk alışkanlık yapmasına rağmen bağımlılık yapma gücü azdır. Esrarda doz arttırma zorunluluğu çok yavaştır. Madde bırakılınca huzursuzluk, sinirlilik, maddeyi arama, kavgacılık gibi psişik bozukluklar dışında fiziki bir hastalık hali olmaz.

Ancak esrar yapay cennet aramaya doğru ilk adımdır ve fiziki bağımlılık yapan daha tehlikeli morfin, eroin, afyon gibi keyif verici maddelerin kullanımına da yol açar. Ayrıca yatkın kişilerde psikoz denilen tedavisi çok güç ruh hastalıklarını da ortaya çıkarabilir. Uzun süre esrar kullanan kimselerde yavaşlama, pasiflik, üretim yapamama, istek ve canlılıkta sönme, ilgisizlik gibi negatif durumlara sebep olur.

Ayrıca esrarkeşlerde yapılan otopsilerde beyinde erken bunamaya sebep olan değişikliklere rastlanmıştır. Esrarın uyuşturucu ve uyutucu olması dışında diğer bir etkisi de idrar söktürücü olmasıdır. Eskiden uzun süre cinsel istek ve kudreti arttırmak için kullanılmış ise de buna ilişkin herhangi bir kanıt yoktur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna