Hindibanın (Chicorium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Hindibanın (Chicorium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hindibanın (Chicorium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Hindibanın (Chicorium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

 

İlmi adı “chicorium”dur. Bileşikgillerdendir. Kökleri uzun ve yuvarlak, yapraklarının alt yüzü tüylü, büyük mavi çiçekleri vardır. Kullanılan yeri yaprakları ve kökleridir. Mideyi düzeltip vücudu kuvvetlendirir. Hindiba şurubunun içinde başka bitkiler de vardır. Bu şurup çocuklarda bağırsakları yumuşatıcı, ishal yapıcı olarak kullanılır. Hindibanın sapı yoktur. Kökü, dışarıdan beyaz, içeriden esmerdir.

Yaprakları salata gibi yenir. İdrarı açar. 50 gram kök veya yaprak bir litre suda kaynatılarak içilir. Sütlü özsuyundan cilt hastalıklarında, tuzlu balgam ve nikriste 50-100 gram alınır. Damarları genişletir. Siyatik ağrılarına sıcak lapası konur. Kalp çarpıntısında lapası kalbin üzerine konursa, kalbi kuvvetlendirir. Boğaz şişkinliği ve bademciklere karşı, suyuna bal ilâve edilerek gargara yapılır. Salatası yenirse kusmayı ve safranın kabarmasını önler. Mideye kuvvet verir.

Midenin iyi bir ilacıdır. Sıtmaya da iyi gelir. Akrep, kırkayak ve an sokmalarına karşı lapası konur, suyu içilirse midenin hararetini alır. Baş ağrısına, sarılığa, karaciğer zafiyetine iyidir. Sirke-bal-hindiba suyu, bu üçü birlikte terkip yapılarak içilirse, böbrek ve dalak zafiyetlerine faydalıdır. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz, “Hindibayı silkmeden yeyiniz, zira Cennetten üzerine damla düşmediği bir gün yoktur.” buyurmuşlardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna