Havuç (Havucun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Havuç (Havucun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Havuç (Havucun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Havuç (Havucun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Havucun Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır Nerde Yetişir?

Yabani çeşitleri de vardır. Kırmızı havuç en makbulüdür. Havuç göğsü yumuşatır, idrarı fazlalaştırarak vücuttaki zehirlerin böbreklerden dışarıya atılmasına yardım eder. Çocukların bağırsaklarındaki solucanlar havuç yemekle düşürülebilir. Havucun tohumlarını kurutup çay gibi haşlamakla yapılan ilâç iştahı açmak, emzikli kadınların sütlerini çoğaltmak için kullanılır. Karaciğer ve sarılık hastalıklarında da ilâç olarak kullanılabilir. Havuç yenirse öksürüğe, balgama ve mideye şifa verir.

Sarımsakla yenirse bacak ağrılarına iyi gelir. Bal ile takviye edilip yenirse, cimayı takviye eder, meniyi arttırır. İyi olmayan yaralara tohumları ve yaprakları dövülerek konur. Tohumu içilirse aybaşı kanamalarını söktürür.

Vücudun bütün damar ve deliklerini açar. Arka ağrılarına, zatülcenbe iyi gelir. Turşusu, mideye karaciğere kuvvet verir. Dalak şişini de indirir. Aç karnına pişmiş havuç yenirse sesi açar. Havucu üzümle kaynatıp, suyunu süzerek içilse basura iyidir. Yelleri çıkarır. Havuç tohumunu hamile kadınlar altlarından tütsü yapsalar, karınlarındaki ölü çocuğu düşürür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna