Hardal (Hardalın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Hardal (Hardalın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hardal (Hardalın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Hardal (Hardalın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hardalın Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Beyaz ve siyah olmak üzere iki kısma ayrılır. Siyah hardalın tohumları küçük, beyazınki ise büyüktür. En çok kullanılanı siyah hardaldır. Hardalın tohumları dövülerek un edilecek ve ılık bir su ile karıştırılacak olursa hardal ruhu olur. Bu ruh deri üzerinde tahriş yaparak iç organlardaki kanın dışarıya doğru çekilmesine yardım eder. Hardalın ısıtılacağı su, sıcak değil, ılık olmalıdır.

Hardal lekesi siyah hardalın tanelerinden yapılır. Hastalığı hafifleticidir. Hardal yakısını bir saatten fazla cilt üzerinde bırakmamak lâzımdır. Siyah hardal dumanı, öksürtür ve gözyaşı getirtir. Mide ve bağırsaklarda kan birikmesi yapar.

Beyaz hardal solgun kırmızımsı veya çiçeklidir. Ferahlandırıcıdır ve kabız için yemeklerde yarım tatlı kaşığı alınır. Hardal kâğıdı, hardal yakısı bronşit ve ciğer hastalıklarına tatbik edilir. Hardal yakısını tatbik için hardal kâğıdı biraz su ile ıslatılır ve tatbik edilecek yere konur. Yarım saatten fazla bırakılmamaktır. Yanmaya başladığı zaman kâğıdı kaldırıp, bu yeri ovuşturmalıdır. Bal ile karıştırılıp içilirse, eski öksürüğü ve bütün göğüs ağrılarını giderir.

Çeşitli mafsal ağrılarına şifa verir ve kan yapar. Hardal tozu buruna çekilirse en şiddetli burun tıkanıklığını açar. Mafsal ağrısına iyidir. İncir ile karıştırılıp dalağa ve yan ağrılarına kullanıldığında çok faydası görülür. Her çeşit ağnya iyi gelir. Bal ile yenildiğinde, yaşlılıktan olan nefes kifayetsizliğine ve öksürüğe iyi gelir.

Ağrıyan dişe konulduğunda derhal ağrıyı keser. Her zaman ve çok yenilmemelidir. Hardal ağır gıdaların hazmını kolaylaştırır. Hadis-i Şerifte, “Hardal ve tere tohumuna kıymet veriniz. Cenab-ı Ecelli ve âlâ onları her derde şifa kılmıştır.” buyurulmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna