Gülün (rosa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Gülün (rosa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gülün (rosa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Gülün (rosa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gülün Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır Nerde Yetişir?

İlmi adı “rosa” olup, çeşitleri pek çoktur. Her yerde en çok kullanılan gül katmerli kırmızı güldür. İlâç olarak kullanılan kısmı çiçekleri ve bunu teşkil eden yaprakçıklarıdır. Güller gonca halinde toplanırsa hassaları daha fazla olur.

Toplandıktan sonra sıcak bir yerde veya ısısı normal özel bir fırında kurutulup saklanır. Karanlık ve kapalı bir yerde saklanırsa uzun müddet kokusunu ve tesirini muhafaza eder. Hekimlikte en fazla gül kullanılır.

Terkibinde “tanen” denilen bir madde olduğu için gül, buruşturucudur ve kabızlık yapar. 20 gramı bir litre suda çay gibi haşlanarak içilirse ishali keser. Bağırsaklara rahatlık verir, bu su ile gargara yapılırsa boğazda bademcikler üzerinde bulunan iltihapları ve nezleleri iyi eder.

Gözlerde kanlanma ve nezle hallerinde bu su ile göze banyo yapılmasının büyük faydalar sağladığı tespit edilmiştir. Şerbet veya şurup yapılıp içilirse kalbi ferahlandırır. Bayılmalarda suyu içilirse çok faydası görülür. Körpe dallarının taze açılmış güllerinin suyu çıkarılarak içilirse kan tükürmeye karşı iyi gelir. Gül reçeli mideyi kuvvetlendirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna