Elma (Elmanın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Elma (Elmanın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Elma (Elmanın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Elma (Elmanın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaprağı zehir içmiş veya akrep, yılan gibi zehirli hayvan sokmuş insanlara içirilse kurtulur. Fidanı dikilirken bal sürülse, kurt yemez. Beyne ve kalbe kuvvet verir, nefes darlığına ve kalp çarpıntısına faydalıdır.Tatlı elma kan yapar. Aç kamına çekirdekleri yutulursa bağırsak kurtlarını düşürür. Ekşi elma daha ziyade unutkanlığı çoğaltır.

Türkiye Hacettepe Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, müzmin romatizmalara, hamile kadınlara, böbreklerinde taş olanlara, mide ülseri bulunanlara çok iyi gelir. Tıbbi değeri en fazla meyve elmadır. Sinir sistemini ve vücut adalelerini kuvvetlendirir. Vücutta bulunan üre asidi ve diğer zehirlerin eritilmesinde elmanın çok büyük rolü vardır.

Mafsallarında urat tuzlan birikmiş olanlara, müzmin romatizma ağnsı bulunanlara, damla hastalarına, şişmanlara, bronş ve karaciğeri olanlara, dizanteri ve ishallere, özellikle çocuk ishallerine çok faydalıdır. Hamile kadınlar bol elma yemelidir. Elma, kolay doğum yapmasını sağladığı gibi bulantıyı da kesmektedir. Her akşam yatarken kabuğu soyulmadan yenen bir elma, en inatçı peklikleri bile geçirir. Beyine açıklık verir. Sidir bundan yapılır. Soymadan ezilerek elde edilen suyu, bütün iltihaplara iyi gelir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna