Ebegümecinin (malva) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ebegümecinin (malva) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ebegümecinin (malva) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ebegümecinin (malva) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İlmi adı “malva”dır. Ebegümecigillerdendir. Yabani ebegümeci, Karagöz ebegümeci gibi çeşitleri vardır. Yaprakları geniş ve parçalıdır, çiçekleri kırmızımtırak pembedir. Yabani ebegümeci ormanlık yerlerde bulunur, karagöz ebegümecinden daha makbuldür. Çiçeklerini yaz aylarında toplayıp kurutmak lâzımdır. Kurutulan çiçeklerin bozulmaması için bir kutu içinde dolapta saklamak lâzımdır.

Çiçeklerin 40 gram miktarını bir litre suda haşlayıp, 10 dakika dinlendirerek hazırlanan ebegümeci fincan ile içilir ve göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser, nezle ve bronşiti tedavi eder. Bu su idrar yolları ve sidik torbası iltihaplarında faydalıdır. Mideyi düzeltir, bulantı ve kusmalara karşı iyi gelir. 80 gram ebegümeci kökünü bir litre suda kaynatarak kullanmakla aynı faydaları elde etmek mümkündür. Ateşli hastalıklar sırasında ebegümeci ateşi düşürücü ve vücuda ferahlık verici hassaya sahiptir.

Boğaz ve bademcik iltihaplarında bu su ile gargara yapılır. Ebegümeci suyu ile yapılacak lavmanlar bağırsağın kolaylıkla boşanmasına yardım eder. Böcek sokmasından husule gelen şişlik ve sancılarda derhal ebegümeci, tilki üzümü, sarı yonca, nane, melise, kılıç otu toplayıp, kaynatmak ve banyo yapmalıdır. Tohumları kaynatılarak elde edilen suyuna şeker ilâve edip, şerbet gibi yapılır ve içilirse, insanı yanmış kavrulmuş, pis, kanlı yaralardan kurtarır, bağırsaklara da yumuşaklık verir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna