Çileğin (fragaria vesca) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Çileğin (fragaria vesca) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çileğin (fragaria vesca) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Çileğin (fragaria vesca) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çileğin Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nerde Yetişir Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “fragaria vesca”dır. Yaprakları tüylü, çiçekleri beyazdır. Çileğin yenilen kısmı çiçek kısmıdır. Burası meyve kısmı değildir.

Çilekte A, B ve C vitaminleri oldukça bol miktarda bulunur. Bu bakımdan büyüme çağındaki çocuklar ve gençler için çilek hayat verici bir ilâç gibidir. Gerek havi olduğu şekerin hususiyeti ve gerekse diğer maddeleri dolayısıyla vücudu serinletmek, idrarı söktürmek, vücutta toplanan zehirleri dışarıya atmak gibi tesirleri vardır.

Bundan dolayı, fazla şişmanlıktan şikâyet edenlere, veremlilere, nikrislilere, böbrekleri bozuk olanlara iyi bir ilâç olur. Çilek hem taze iken, hem de komposto, reçel ve şurup şeklinde kullanılması hasta ve sağlam bütün insanlar için pek faydalıdır.

20 gram çilek kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp içilirse iştahı açar ve idrarı bollaştırır. Bazı insanlar çilek yiyince kurdeşen çıkarırlar. Bu hal o insanların vücutlarında çileğe karşı mevcut olan hususi bir tahammülsüzlükten başka bir şey değildir. Az miktardan başlamak ve gittikçe artırmak suretiyle önüne geçilebilir. Yemeden önce onu büyük bir dikkatle yıkayıp temizlemek lâzım gelir. Çünkü yere yakın bir bitkidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna