Çiğdem Bitkisinin (coIchicum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Çiğdem Bitkisinin (coIchicum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiğdem Bitkisinin (coIchicum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Çiğdem Bitkisinin (coIchicum) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İlmi adı “coIchicum”dur. Zambakgillerden, pembe, beyaz, mor, san ve leylâk renginde çiçekleri vardır. Bu çiçekler Ağustos, Eylül aylarında açar. Tohumları yuvarlak, renkleri sincabımtıraktır. Çiğdem soğan şeklinde büyüyen bir bitkidir. En çok soğan kısmı, çiçekleri ve tohumları kullanılır. Soğan kısmının toplanması Ağustos ayında yapılmalıdır. Bu esnada çiçekleri de henüz ortaya çıkmamış olur.

Çiçekleri Eylül ayında, tohumları da olgunlaştığı zaman toplanır. Kullanılacak kısmı ya güneşte ya da fırınlarda kurutulur. Müessir maddesi colchicin adındaki zehirli bir maddedir. Bundan başka bitkinin terkibinde nişastalı, şekerli, zamklı maddeler de vardır. Çiğdemin şiddetli ishal edici tesiri vardır. İdrarı söktürücüdür, nikris hastalığının ağrılarını giderici bir tesiri vardır.

Dikkat: Çiğdem bütün kısımları zehirli olan bir bitkidir. Bu sebepten evlerde ölçüsüz, tartısız bir şekilde kullanılması doğru değildir. Çiğdemden yapılan toz, hülâsa şurup ve bu çeşit ilâçlar ancak eczanelerde saklanıp hekimlerin yapacakları terkip ile kullanılması lâzım gelen maddelerdendir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna