Civan Perçemin (achillea mille folium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Civan Perçemin (achillea mille folium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Civan Perçemin (achillea mille folium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Civan Perçemin (achillea mille folium) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Civan Perçeminin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

İlmi adı, “achillea mille folium”dur. Bin Yaprak Otu, Kandil çiçeği ve Yara Otu da denir. Yol kenarlarında yetişir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Dalın ucunda bulunan çiçekleri kandil kandil bir araya toplanır. Gayet güzel koku verir. Çiçekleri bütün yaz toplanır ve kurutularak saklanır. Vücudu kuvvetlendirici ve göğsü yumuşatıp, balgamı söktürücü, kanı temizleyici olarak kullanılır.

20-30 gram miktarındaki çiçek bir litre suda çay gibi hazırlanır. Bundan günde birkaç defa yarım fincan kadar içilir. Mide hastalıklarında, soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, barsak nezlelerinde iyi gelir. İştahı açar, bağırsaklardan gazları atar. Sinirleri kuvvetlendirir. Beyine kan hücumu, lohusa humması, boğmaca, kızamık ve çocukların kemik hastalıklarında çok kullanılmış ve çok faydası görülmüştür. Hastaların ateşini düşürücü hassası da vardır. Peklik yapar, ishallere karşı kullanılır. Aybaşı gecikmelerinde, basur memelerinde haşlanıp suyu kaşık kaşık içilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna