Ceviz (Cevizin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ceviz (Cevizin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz (Cevizin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ceviz (Cevizin) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Cevizin Özellikleri Faydaları ve Yararları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Taze cevizin terkibinde albüminli maddeler, hususi bir yağ, şeker, selüloz ve su vardır. Hazmı güçtür. Hekimlikte kullanılan yeri yapraklan ve üzerindeki yeşil kabuğudur.

50-80 gram miktanndaki ceviz yaprağı, bir litre suda çay gibi haşlanarak, kaşık kaşık içilirse içindeki iyod dolayısıyla sıraca hastalığına iyi gelir. El ve ayaklannda donuk dediğimiz arızalan olan insanlar 40 gram ceviz yaprağını bir litre suda kaynatarak bu su ile donuk azayı banyo ederlerse çok fayda görürler.

Ceviz yaprağı, haşlaması, boğaz ve bademcik iltihaplarında en güzel ilâçtır. Yeşil kabukları siyah bir boyayı içerdiğinden, saçları siyaha boyamak için kullanılabilir. Ceviz yaprakları acı ve buruşturucu bir lezzettedir. Yapraklar yaz esnasında toplanır, ağaçtan kendi kendine düşen yapraklar ilâç olarak kullanılmaz. Yeşil kabukların suyu çıkarılıp, buruna çekilirse kanamayı durdurur.

İncir ve sedef çiçeği ile yenirse bütün zehirlenmelere karşı iyi gelir. Ceviz, göğüs ve nefes borusu ağrılarında, öksürükte, hazım bozukluklarında yenirse faydası görülür. Cevizin yeşil kabuklarının suyu çıkarılıp, kaynatılarak elde edilen mayiden sivilcilere sürülürse sivilceleri yok eder. Kuru kabukları yakılarak külleri bal ile macun yapılıp dişlere sürülürse dişleri parlatır.

Taze ceviz bal ile yenirse basura çok iyi gelir. Cimayı arttırır. Cevizin gölgesinde uyumak felce ve ansızın ölmeye sebep olur. Cevizin kökü sökülerek kabukları soyulur ve kabuklar zeytin yağı içinde kaynatılarak merhem haline getirilip, basura sürülürse, şifa verir. Kadınların beyaz akıntılarında, bir litrede 50 gram ceviz yaprağının kaynamış suyu ile tenkiye yapılır. Ceviz ağacı sıcak zamanlarda baş ağrısı yapar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna