Beşparmak Otunun (Gümüş otu Kaz gagası ve Ayıt ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Beşparmak Otunun (Gümüş otu Kaz gagası ve Ayıt ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beşparmak Otunun (Gümüş otu Kaz gagası ve Ayıt ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Beşparmak Otunun (Gümüş otu Kaz gagası ve Ayıt ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beşparmak Otunun Özellikleri Faydaları ve Yararları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Gümüş otu, Kaz gagası ve Ayıt ağacı da denir. İlmi adı “potentila anserina”dır. Yaprakları rozet şeklinde toplanmış, parçalı haldedir. Yapraklarının gümüş renginde olmasından dolayı gümüş otu denilmiştir. Yaprakların ortasından çiçekler yükselir. Her çiçeğin uzunca bir sapı vardır. Çiçekleri altın sarısı rengindedir. Yaprakları Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp gölgelik bir yerde kurutulur.

İlâç olarak kullanılan yeri yaprakları ve köküdür. 25 gram kök bir litre suda çay gibi haşlanıp günde birkaç fincan içilirse ishali keser. Vücuda kuvvet verir. Bademcik ve boğaz iltihaplarında bol su ile gargara yapılırsa boğazı yumuşatır. Beşparmak otu yabani kasık otudur. Çiçeklerinden yapılan haşlaması yüzdeki lekeleri giderir, cildi yumuşatır, güzel bir renk verir, dişetlerini kuvvetlendirir, diş ağrılarında ara sıra kökü çiğnenir. Kökünden yapılan haşlamalar (25 gram beşparmak otu kökü bir litre suya) mide ekşimelerinde, yanmalarında fincan fincan içilir.

Dalak veya balgamdan baş şişer veya ayaklarda ağn meydana gelirse bu ottan lapa yapılır, sıcak olarak konursa bu hastalıklardan kurtarır. Suyundan içilirse yine aynı şifayı verir. İhtilâm olanlar bu ottan bir miktar yatağın altına koyarsa, ihtilâm olmayı önler ve şehevi arzuyu keser, demişlerdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna