Balın (mielbol) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Balın (mielbol) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balın (mielbol) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Balın (mielbol) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balın Özellikleri Faydaları Ve Yararları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “mielbol”dur. Balın tadı arıların emdikleri çiçeklere göre değişir. Sivas dağlarının yükseklerinde bulunan “kaplanboğan” adlı çiçeklerden yapılan bal, bir nevi hastalık husule getirir. Buna “Deli bal” denir. Bal, hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir.

Kansızlık ve zâfı giderir. Bal 140 gram çocuklara verilirse güzel bir yumuşaklık verir. 50 gram kırmızı gül, 300 gram su içinde çay gibi haşlanıp, aynı miktar bal ile karıştırılarak içirilirse çocukların amelini keser. Bağırsaklara rahatlık verir. Tabiatı ikinci derecede sıcak ve kurudur. İştahı ve yemeğe olan arzuyu arttırır. Çörek otu ile bal kaynatılıp arka ve mafsallara sürülürse oradaki ağrıları giderir. Erkekliği çoğaltır. Eğer bal şerbeti ile gargara yapılırsa boğaz inmesine ve boğaz yollarına çok faydası dokunur. Bevli söktürür.

Bal hakkında Peygamber Efendimiz (aleyhisselâm) şöyle buyururlar: “Siz iki şifaya yapışınız. Birisi bal, diğeri Kur"an-ı Kerim"dir.” “Bal ve sinamekiye devam ediniz. Onlar ölümden başka her derde devadır...”

Şiddetli ishal olup durmazsa, 3-4 gün sabahları bal şerbeti verilirse geçer. Cenab-ı Hak da “İnsanlar için onda şifa vardır” buyuruyor. Bal mideye kuvvet verir, göze kuvvet verir, şerbeti içilirse damarları açar, mesteki ile içilirse göğse ve yemek borusuna şifa verir. Sarılığa, karında toplanan sulara karşı şifa verir. Çeşitli sızı ve ağrılara karşı iyi gelir. Bal, çörek otu yağı ile içilirse mafsal ağrılarını giderir. Vücut hücrelerindeki yanmış kanı, safrayı, balgamı ve sevdayı çıkarır.

Sıcak su ile şerbet yapılıp birer bardak içilirse, insanın normal dışkılamasına yardım eder. Vücuttaki pis rutubeti giderir ve balgamı keser. Ayda bir defa bal şerbeti içen, yetmiş türlü dertten kurtulur. Soğuktan meydana gelen bütün hastalıklara karşı şifa vericidir. Nar suyuna karıştırılıp, göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.Su He şerbet yapılıp içilirse, karın ağrısını kcser g gibi çekilirse göze su inmesine mâni olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna