Bademin (amygdalus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Bademin (amygdalus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bademin (amygdalus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Bademin (amygdalus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bademin Özellikleri Faydaları Yararları ve Çeşitleri Nelerdir?

İlmi adı “amygdalus”tur. Çekirdekleri acı veya tatlı olup “Tatlı badem” ve “Acı badem” diye iki çeşidi vardır. Tatlı bademin içinden tatlı badem yağı çıkarılır. Badem ezmesi, lokum, çikolatalar ve şurup yapılır. Badem subyesi sıcak su ve şekerden ibarettir. Yumuşatıcı bir maddedir.

Küçük çocukların kabızlığında bir kahve kaşığı kadar badem yağı çok faydalıdır. Şurubu ve subyesi göğsü yumuşatır. Boğaz ağrılannda, bronşite iyi gelir. Bir miktar tatlı badem yağı dokuz miktar kireç suyu (kireç suyu bulunmazsa acı kuyu suyu) ile karıştırılıp, yanıklara karşı kullanılır. Vücudun herhangi bir yerinde bir yanık hasıl olursa bu ilâçtan yanan yere sürüldüğünde ağrıyı hemen keser.

Yanığın kavlamasına, içi su dolu kabarcıklar hasıl olmasına mani olur. Hayzı söktürür. Tatlısı vücudu şişmanlatır. Ciğerin ve dalağın yollarını açar. Taze badem ağırdır. Üstünün kabuğu safrayı keser. Tazesi amel yapar. Acı badem yağını yüze veya vücuda sürüp bir müddet sonra temizlemek cilde iyi gelir. Bilhassa hamile kadınlarda vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilecek çatlamalara karşı çok iyidir. Muntazam kullanmak ve tatbik etmek lazımdır.

Bu tatbik iyi yapılabilirse hamileliğin bırakabileceği ve vücutta meydana gelebilecek estetik tehlikeleri önler. Badem, kuru üzüm ve şekerle yenirse müzmin öksürüğü keser, göğsü balgamdan kurtarır, tıkanık damarları açar. Vücudun kuvvetini muhafaza eder, dimağa kuvvet verir. İdrar yanmasını önler. Badem, güzel kan yapar, gözün kuvvetini arttırır, karaciğer ve dalağın tıkanık damarlarını açar. Acı badem yağından içilirse böbrek ve mesaneyi temizler, kumları döker.

Acı badem içinde zehirli maddeler vardır. Acı badem içinde “amigdalin” denilen bir madde vardır. Acı badem yiyen/erin öldüğü vakidir. Acı bademi çiğnemek ağız kokularını giderir. Tatlı badem yumuşatıcıdır. Sabahlan aç kamına badem yemek, memeleri geliştirir. Tatlı bademden yapılan merhemler, biryantinler yüzü yumuşatır, yüzün güzelliğini temin eder. Bir miktar acı bademle aynı ölçüden biraz fazla tatlı badem ezilerek badem yağı çıkarılır. Badem yağı, badem çekirdeği ezilerek elde edilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna