Ayvanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ayvanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ayvanın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Özellikleri Faydaları ve Yararları Nelerdir?

Terkibinde şeker, pektin, tanin gibi maddeler vardır, içindeki vitaminler hayat için pek lüzumludur. Ayva şurubu, ishalleri kesmek için iyi bir ilâç olur. Bilhassa çocukların ishallerini kesmek için kullanılır.

Hastaya günde 20 gramdan 100 grama kadar ayva şurubu verilebilir. Ayva çekirdeklerini suda kaynatmakla yapışkan bir madde hasıl olur ki, dudak ve meme çatlaklarında ve bazı egzamalarda deri üzerine sürmek için kullanılır. Damar sertliğine iyi geldiğini söyleyen doktorlar vardır. Tatlısının tabiatı soğuk ve yaştır. Ekşisinin tabiatı soğuk ve kurudur. Mideye kuvvet verir, kusmayı önler, yemeği hazmettirir. Yemekten önce yenirse kabız, sonra yenilirse ishal yapar. Taze çiçeği baş ağrısını giderir. Kalbe ve beyine kuvvet verir.

Çok yemek kulunca zarar verir. Bal ve şeker ile terbiye edildikten sonra yenilmesi çok iyidir. Ayva yaprakları kaynatılarak içilirse ishali keser.

Peygamberimiz (s.a.v.) Ashab"dan bir cemaatle oturmuşlardı, mübarek ellerinde ayva vardı. Talha ibni Abdullah; ben oturunca ayvayı bana yuvarladı ve sonra dedi ki: “Al bu ayvayı, ayva kalbe kuvvet verir, nefsi güzel eyler (insanı güzelleştirir), göğüs ağırlığını giderir.”

Peygamberimiz (s.a.v.) diğer bir hadis-i şeriflerinde “Hamile olan hatunlarınıza ayva yediriniz, zira ayva kalbe kuvvet verir. Sıkıntıyı giderir, doğan çocuk güzel olur.” demiştir.

Ayvanın yaprağını kül olmadan siyah iken söndürüp, iyice döğdükten sonra göze çekseler çok faydalıdır. Çiçeği yenirse mideye kuvvet verir, bal ile pişirip emziren kadına verilirse sütü artar. Hamileliğin üçüncü ayında ayva yiyen kadının çocuğu güzel olur.

Ayva insandaki harareti keser. Sütten dolayı meme şişip sancı yaparsa ayva, bal ile pişirilerek lapa haline getirilir ve memenin üzerine konursa ağrısını alır ve şişliğini de indirir. Ayvanın suyu çıkarılıp, zatürree ve kan tüküren hastalara içirilirse faydası görülür. Çekirdekleri alınıp kaynatılarak suyu sıcak sıcak içilirse ses kısıklığını ve Öksürüğü giderir, göğsü yumuşatır. Ayvadan şerbet yapılıp içilirse azalan, şehveti kuvvetlendirir. Ayvaninçiçekleri bal ile macun yapılıp birer kaşık yutulursa kuvvetlendirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna