Akçadağ nerede, hangi ilimize bağlıdır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Akçadağ nerede, hangi ilimize bağlıdır

Akçadağ nerede, hangi ilimize bağlıdır

   

Akçadağ nerede, hangi ilimize bağlıdır

Akçadağ; Malatya İli'ne bağlı ilçe ve merkezidir. Yüzölçümü 1.193 km², nüfusu 2018 yılına göre 35.359'dir.  İlçenin Kürecik ve Levent olmak üzere 2 bucağı, merkez Ören ve Yukarı Kozluca olmak üzere 3 belediyesiyle 72 köyü, 9 mahallesi ve 169 mezrası vardır. İlin batısında; doğudan merkez ve Yeşilyurt, kuzeyden Hekimhan ve Merkez, güneyden Doğanşehir, batıdan Darende ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçeleri ile çevrilidir.

İlçe topraklarının büyük bölümü dağlıktır. Ovalık alanlar, güney ve kuzeydoğuda Sultansuyu boyunca uzanır. Batısı ve doğusu engebelidir. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar çok sert geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C'dir. Yağışlar, genelde ilkbahar ve sonbaharda görülür. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, kurufasulye, nohut, şekerpancarı, patates, üzüm, kayısı, elma), hayvancılık (koyun, kılkeçisi), tarımsal ve hayvansal ürünler ticaretine dayanır. Türkiye'nin en büyük haralarından Sultansuyu Harası safkan arap atları yetiştiriciliğiyle ünlüdür.

Güneydoğu Toroslar'ın uzantıları olan Nurhak Dağları eteğinde, deniz düzeyinden 930 m yükseltide, Sultan Suyu'nun batısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 34 km uzaklıktadır.

Akçadağ gezilebilecek yerler
Başpınar, Akpınar, Karadağ eteklerinde Yaylak köyünün üzerinde yaklaşık iki metre çapındaki yapay mağara, levent vadisi ile Sultansuyu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna