Akçaağaç nedir, nerelerde yetişir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Akçaağaç nedir, nerelerde yetişir

Akçaağaç nedir, nerelerde yetişir

   

Akçaağaç nedir, nerelerde yetişir

Akçaağaç, (Latincesi, Acer); akçaağaçgiller familyasından ağaç ya da ağaççık görünümünde bitkidir. Süs ağacı olarak bahçelere de dikilir. Karşılıklı yapraklı, erselik ya da birevcikli çiçekleri vardır. Tropik bölgeler dışında, Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika'da yüzlerce türü vardır. Yaprakları karşılıklı, gösterişsiz ve tüysüzdür. Çiçekleri iki eşeyli ve salkım biçimindedir. Kerestesi ağır, beyaz ve yumuşaktır. Marangozluk, tornacılık gibi ince işlerde kullanılır.

Akçaağaç, ılıman iklime sahip olan bölgelerde daha verimli bir şekilde yetişen ağaç türlerinden birisidir. Botanik dünyasında isfendan ve acer isimleriyle de bilinir. Akçaağaç, dağınık biçimde ormanlarda bulunur. Toprağın verimli olması yetişmesini etkiler. 600 yıl yaşar. Yenilenmesi çok kolaydır. Kökünden elde edilen keresteden küçük lüks mobilya yapılır. Türkiye'de yetişen ya da kültürü yapılan önemli türleri; dağ akçaağacı, çınar yapraklı akçaağaç, ova akçaağacı, Fransız akçaağaç, kırmızı akçaağaç, dişbudak yapraklı akçaağaç'tır. Türkiye'de de yetişen akçaağacın odunu marangozluk, doğramacılık, müzik aletleri yapımında kullanılır.

Akçaağaç, gölgesi geniş olan bir araç türüdür. Bu yüzden genelde gölgelenmek amacıyla dikimi yapılır. Yaprak görüntüsünün peyzaja uygun olmasından dolayı ülkemizde uzun zamandan beri süs bitkisi olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Akçaağaçgiller
İkiçenekliler sınıfının Sapindeles takımından, iki tür familya. 150 türü vardır, örneği akçaağaçtır. Kuzey Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'da dağlık, ormanlık bölgelerde yetişir. Yaprakları toplu, bazılarında yalın ya da tüysüzdür. Çiçekleri erdişi ve eşeylidir. Ağaç, ağaççık ve çalı görünümündedir. Türkiye'de akağaç cinsinin 18 türü vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna