Akçakoca nerede, hangi ilimize bağlı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Akçakoca nerede, hangi ilimize bağlı

Akçakoca nerede, hangi ilimize bağlı

   

Akçakoca nerede, hangi ilimize bağlı

Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı bir ilçedir. İlin kuzeyinde; kuzeyden Karadeniz, güneyden Yığılca ve Düzce, doğudan Zonguldak'ın Ereğli, batıdan Sakarya'nın Karasu ilçeleriyle çevrilidir.  Akçakoca Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca ilçesi nüfusu 2018 yılına göre 38.846 olup, yüzölçümü 463 km²'dir.

Akçakoca kenti denize yakın birkaç tepeyle, bu tepeler arasındaki bir düzlükte kurulmuştur. Kentin gelişmesinde yaz turizminin önem kazanmasının da rolü vardır. Kentin 3 km batısında halkın Ceneviz Kalesi olarak adlandırdığı bir kale kalıntısı bulunmaktadır. Engebeli ilçe topraklarını yaran dar ve derin vadiler, Karadeniz kıyısında son bulur. Karadeniz ikliminin gözlendiği ilçede, yazlar serin, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 510 mm'dir. Bitki örtüsü (yamaçlar çam, köknar, kayın ağaçlarıyla örtülüdür) açısından zengindir.

Büyük Melen Suyu, ilçe topraklarını sulayan başlıca ırmaktır. Ekonomi, tarım (buğday, mısır, patates, fındık, elma, armut), hayvancılık (koyun, tiftikkeçisi, inek) ve yaz aylarında iç turizm etkinliklerine dayanır. Son yıllarda, kıyı şeridinden modern turizm tesisleri kurulmaktadır. Bolu'nun Karadeniz kıyısındaki iskelesi olan Akçakoca'nın bu konumu, karayolunun gelişmesiyle günümüzde ulaşım açısından önemini yitirmiştir. Doğu-batı doğrultulu dar bir kıyı şeridinde kurulu olan ilçe merkezi, Düzce'ye 34 km uzaklıktadır.

Daha önce Düzce'ye bağlı bir bucakken 1934'te Akçaşehir adıyla ilçe yapıldı, 1943'te adı Akçakoca olarak değiştirildi.

Akçakoca Gezilecek Yerler‎

- Fakıllı Mağarası
- Akcakoca Merkez Cami
- Ceneviz Kalesi Plaji
- Kalkın Plajı
- Cumayanı Mesire Alanı
- Akkaya Piknik Alanı
- Kurugöl Kanyonu
- Tahirli Şelalesi
- Aktaş Şelalesi

Akçakoca'nın Tarihi

Tarih boyunca birçok medeniyetlere evsahipliği yapmış Akçakoca'nın ilk yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber; bölgeye ilk gelenler M.Ö. 1200 tariklerinde Track ve Frickler'miş. Kimer ve İskit akımlarıyla zayıflayan Frick'ler Lidya'lılar tarafından ortadan kaldırılmışlar ve Lidya Krallığını kurmuşlardır.

M.Ö. 708 tarihinde Pers İmparatorluğu kurulmuştur. Bolu ve havalisi Karadeniz kıyılarında Abanutıkus, Sinope, Eolya, Heraclia, Kieros ve Dias şehirlerini kurmuşlardır.

M.Ö. 333 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender Dörtyol ovasında Persleri kesin yenilgeye uğratarak Anadolu'ya hakim olmuştur. Babilde M.Ö. 323 de ölünce hanedan dağıldı ve miras generalleri arasında bölüşülmüş; sekiz devlet kurularak Helenistik çağ başlamıştır..

M.Ö. 377 – 74 yılları arasında Bitinya Krallığının ilk kralı Bias ; merkezi ise, önceleri Astakos sonraları Nikomedia (İzmit) olmuştur. M.Ö. 91 – 74 de Bitinya tamamen Roma'ya verilmiştir. M.Ö. 74 de Roma Konsülü Lucullus Mihtridata mislime Karadeniz komutanı Cotta'ya Heracliea, Diapolis, Alaplı'nın yıkılmasını emretmiştir.

Potnos kralı Mithridatın donanması Karadeniz'de fırtınaya yakalanarak Melen çayına sığınmış, Diapolis üzerinden karadan Heraclia'ya gitmiş. Mithridat kuvvetlerinin bölgeden ayrılması ile Roma kuvvetleri Bitinyaya girmişler; Antonius Heraklia'yı Galat prensi Adriyotorikse vermiş, Latin kültürüne kalan bölgenin isimleri dahi değiştirilmiştir.

395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye bölünmüş, Doğu Bitinyaya Honoriat denilmiştir. Buranın merkezi Klodiopolis (Bolu), başlıca şehirleri Prusias (üskibi), Diapolis (Akçakoca) dır.

1204 yılında 4. Haçlı orduları İstanbul'a yerleşmişler, Latin İmparatorluğunu kurarak hüküm sürmüşlerdir. Ceneviz'ler Karadeniz kıyılarında yerleşerek daha önceleri kurulmuş olan Diapolis, Herakliea, Amesus şehirlerinde ticaret ve deniz siteleri kurarak mevcut kaleleri onarmışlardır. Akçakoca'daki kale Ceneviz Kalesi olarak anılıyorsa da burası çok önce Yunan göçmenleri tarafından kurulan Diapolis şehrine aittir.1261 yılında Bizanslılar Latin hakimiyetine son vererek tekrar egemenliklerini ilan etmişlerdir..

Akçakoca ve yöresine ilk Türklerin gelmeleri 1085 tarihinde başlar. 1077 – 1086 Anadolu'da Selçuklular zamanında 49 beylik kurulmuş; bunlardan İznik Beyliği (Bolu – Kocaeli – Bursa) Bitinya'yı içine alıyordu. Selçuklu Anadolu Devleti ,1255 de Moğol idaresine girmiş, 1308 de Mesut'un ölmesiyle son bulmuştur.

Bizans 1285 – 1338 yılları arasında zor günler yaşıyordu. Türk akınlarını durduracak güçleri yoktu. Bitinya'ya bağlı şehirlerin çoğu Türklerin eline geçiyordu. 1319 yılında Diapolis, 1323 yılında Prusias, 1324 yılında Kladiapolis şehirleri Orhan Gazi ve Konuralp tarafından ele geçirilmişler Osmanlı Beyliği sınırlarına katılmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölge Osman Gazinin silah arkadaşı olan Akçakoca Bey tarafından idare edilmiş, Bizanslıların verdiği Diapolis ismi Akçaşar olarak değiştirilmiştir. 18 yy. da Şar - Şehir olarak değiştirilmiş Akçaşehir adını almıştır. 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla Teşkilatı Esasiye kanununa göre Bolu vilayet, Düzce kaza, Akçaşehir de nahiye olmuştur.

23 Haziran 1934 tarihinde bir nahiye iken ilçe haline getirilmiş ve bölgeyi zapteden Akçakoca Beyin ismine izafeten 7 Eylül 1934 tarihinde Akçaşehir'in adı AKÇAKOCA olmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna