Ak Balıkçıl kuşu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ak Balıkçıl kuşu hakkında bilgi

Ak Balıkçıl kuşu hakkında bilgi

   

Ak Balıkçıl kuşu hakkında bilgi

Büyük Ak Balıkçıl (Latince Egretta alba), leyleksiler takımının Balıkçılgiller familyasından; bataklık, ırmak ve göl kıyılarında yaşayan kuş türüdür.

Kuzey Amerika, Güney Avrupa, Asya ve Afrika"da bataklık, ırmak ve göl kenarlarında yaşar. Gagasından ve bacaklarından başka her yeri beyazdır. Tepesinde parlak beyaz, uzun üç tüyden oluşan bir sorguç taşır. Gagası genellikle sarıdır ancak ilkbaharda siyah olur. Siyahımsı bacaklarının üst tarafı açık sarıdır, ilkbaharda kırmızımsı hale gelir. Üreme döneminde yüzdeki renkler parlaklaşır. Üreme süs tüyleri sırtının alt tarafı üzerinde süslü bir yelpaze oluşturacak şekilde genişler. Sürü hâlinde yaşar, insana yakınlığıyla bilinir.

Ak Balıkçıl kulu'nun sekiz türü vardır. 100-110 cm boyundadır. Tüyleri değerli bir süs olarak kullanıldığı için çok avlanması nedeniyle bazı bölgelerde soyu tükenmek üzeredir. Bunu önlemek için birçok ülkede yasal korumaya alınmıştır.

Ak Balıkçıl kuşu hakkında bilgi

Ak Balıkçıl, yağmur mevsiminde asıl besin kaynakları balık ve suda yaşayan böcekler, kurak mevsimlerde ise genellikle küçük memeliler ve karada yaşayan böceklerdir. Kertenkeleleri, yumuşakcaları ve yavru kuşları yedikleri de belirlenmiştir. Sığ sularda avlanırken değişik yöntemler kullanır; vücudunu yatay tutarak yavaş ve ağır adımlarla yürürken durup ve avlarını yakalamayı denerler ya da boynu dik ileri doğru eğilir ve avın yakalayabileceği mesafeye kadar gelmesini bekler. Suyun yürünmeyecek kadar derin olduğu yerlerde ise başı ve boynu yere doğru eğik bir şekilde su kenarında durur, avını gördüğü zaman havalanır ve uçarak avına su içinde saldırır. Genellikle gündüzleri ve münferit avlanır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna