Ak Balina hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ak Balina hakkında bilgi

Ak Balina hakkında bilgi

   

Ak Balina hakkında bilgi

Ak Balina, Beyaz Balina yada beluga balinası (Latince Delphinapterus leucas); balinalar takımının Küçükyüzgeçli yunusbalığıgiller familyasından denizlerde yaşayan memeli türüdür. Yaşam alanı arktik ve arktik altı denizler olan bu memeli için kullanılan "beluga" adı, Rusça'da "beyaz" anlamına gelen Белуха sözcüğünden türemiştir. Yüksek ve tiz sesli ıslık, bağırtı ve gıcırtı sesleri çıkarıyor olması nedeniyle, beyaz balina için İngilizce halk dilinde sea canary (deniz kanaryası) adı da kullanılır.

Kanada, Alaska ve Kuzey Avrasya kıyılarında ve büyük ırmakların denize yakın ağızlarında yaşar. Nadiren de Karadeniz de rastlanır. Uzunluğu 4-6 m"dir. Derisi gençken siyah, sonra mavi-gri, daha sonra beyaz benekli, yetişkin durumda parlak beyaz renklidir. Biçimi gagalı balinayı andırır. Çenesi geriye doğru gelişme gösterir, 8-10 dişten oluşur. Alt çenedeki dişler üsttekinden güçlüdür. Ak (beyaz) balinaya Kuzey Kutbu çevresinde, çoğunlukla gagalı balinaların arasında rastlanır. Dilbalığı türleri en sevdiği yiyecektir. Midesinde her zaman büyük ölçüde kum bulunur. Çok iyi dalar. Çoğunlukla 15 dakikaya kadar deniz dibinde kalır. Son derece yumuşakbaşlı ve oynamayı sever. Özellikle çiftleşme döneminde sığ kıyı sularını aradığında ve sürüler halinde büyük ırmak ağızlarına girdiğinde her çeşit yüzme gösterileriyle kendi kendini eğlendirir ve beslenmeye çok az fırsat bulur. Ak (beyaz) balinayı bol miktarda avlayan ve balinalara göre son derece kalın derisi yüzünden yeğleyen Eskimolar, onu zeki, kurnaz ve uyum sağlaması kolay bir hayvan diye nitelendirirler. Eskimolar ak balinayı fiyord girişlerine ve ırmak ağızlarına kurdukları güçlü ağlarla yakalarlar; ancak hayvan kendisine ve hemcinslerine tehlikenin nereden geleceğini çok iyi hatırlayabildiği için ağların yerini sık sık değiştirmek zorunda kalırlar.

Beyaz balina, ilk olarak 1776'da Peter Simon Pallas tarafından tanımlanmıştır. Monodontidae familyasını, kendisinin Delphinapterus cinsinin tek türü olması gibi, Monodon cinsinin tek türü olan narval (Monodon monoceros) ile paylaşır. Bir dönem, kısa burunlu yunus (Orcaella brevirostris) için de aynı familya uygun görülmüşse de yakın tarihli genetik kanıtlar ile bu canlının yunusgiller (Delphinidae) familyasına dahil olduğunu belirlenmiştir.

Beyaz balinanın bilinen en eski genetik atası, izine geç Miyosen devrinde rastlanan ve günümüzde soyu tükenmiş olan Denebola brachycephala'dır. Alt Kaliforniya yarımadasında, ilgili familyanın bir zamanlar daha sıcak denizlerde geliştiğini gösteren tek bir fosil bulunmuştur. Bu fosil kaydı, görece yakın zamanlarda beyaz balinanın dağılım alanının yüzer buz dağılımı ile değiştiğini de göstermektedir: Buz devirlerinde genişleyen dağılım alanı, buzların geri çekilmesiyle daralmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna