Ahvaz nerede, hangi ülkede
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ahvaz nerede, hangi ülkede

Ahvaz nerede, hangi ülkede

   

Ahvaz nerede, hangi ülkede

Ahvaz, Güneybatı İran'da bulunan kent ve İran'da Kuzistan Eyaleti'nin yönetim merkezidir. Yüzölçümü 815 km², 2016 yılına göre nüfusu 1,185 milyon'dur. Deniz seviyesinden yüksekliği 20 metredir.

Ahvaz; bağlı olduğu eyaletin orta kısmında, Karun Irmağı kıyısında, Hurremşehr'in 113 km kuzey, kuzeydoğusundadır. Günümüzde, önemli bir petrol ve ulaştırma merkezidir. Petrokimya, dokuma, besin temel endüstri etkinlikleridir. Farsça ve İngilizce eğitim veren Cundi Şahpur Üniversitesi (1955) başlıca yükseköğretim kurumudur. Yöresindeki petrol bölgelerinden (Dezful, Şuştar, Hurremşehr), boru hatlarıyla hampetrol pompalanır. İran Körfezi'ndeki Bender Şahpur Limanı ile demiryolu, Tahran ile havayolu bağlantısı vardır.

Ahvaz nerede

Ahvaz Tarihi
3. yüzyılda Sasani Kralı I. Ardaşir'in kurduğu kent, Araplar döneminde (12.-13. yüzyıllar, önemli bir ticaret merkeziyken, zamanla değerini yitirdi. 20. yüzyıl başlarında petrolün bulunmasıyla yeniden önem kazandı. Irak-İran Savaşı'nda (1979-1989), en çok zarar gören kentlerden biri oldu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna