Kumaş dokumanın tarihçesi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kumaş dokumanın tarihçesi

Kumaş dokumanın tarihçesi

   

Kumaş dokumanın tarihçesi

İlkel insanların giyim eşyalarının soğuk bölgelerde postlar, kürkler sıcak bölgelerde büyük ve dayanıklı yapraklar, sonraları ince deriler olduğu anlaşılmaktadır. Binlerce yıl geçtikten sonra sazlardan ve dayanıklı otlardan hasırlar, ilk basit kumaşlar meydana getirilmiştir. Bu gelişme Mezopotamya'da ve Mısır'da daha hızlı olmuştur. Mısır piramitlerinde 6000 yıl önce yapılmış keten kumaşların bulunması kumaş dokumanın çok daha eski zamanlarda bilindiğini ortaya koymaktadır.

İlk dokuma kumaşın sahibi belli olamamakla birlikte ardından üretilen yünlü, pamuklu, ipekli gibi birçok türün kaşifleri bellidir. Ama ilk kumaşı kimin bulduğu net bir şekilde belli değilken Konya'nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük'te yapılan bir kazı dünyanın ilk kumaşının bulunmasıyla büyük bir heyecan yarattı. 9 bin yıllık bir yerleşim alanı olan Çatalhöyük'te bir bebek iskeletine sarılı olarak bulunan ve yapılan incelemeler sonucu kendirden dokunduğu anlaşılan kumaş parçasının dünyadaki ilk kumaş parçalarından biri olduğuna karar verildi.

Bu açıdan bakınca kumaşın tarihçesi ve ilk kumaşın bulunması insanlık tarihine kadar uzanmaktadır.  

Tarihi bulgular ilk kumaşın kendirden yapılmaya başlandığını yani keten olduğunu gösteriyor. Uzun yıllar keten kumaşın sürdürdüğü hakimiyet 17. yüzyılda yünün dokumada kullanılmasıyla yün ve yine gelişen teknolojinin de katkısıyla yine aynı yüzyılda keşfedilen pamuk tarafından devralınıyor. Sıralamayı takip eden ipek ise gerek imal edilişi gerekse fiyatı açısından daha çok saraylıları süsleyen bir kumaş olarak tarihteki yerini aldı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna