El Hadi ne demek kısaca
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Hadi ne demek kısaca

El Hadi ne demek kısaca

   

El Hadi ne demek kısaca

El Hadi anlamı nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Hadi arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الهادي El Hadi; hidâyeti yaratan, kalplere iman yolunu gösteren, istediği kulunu muradına erdiren, hayırlı yollara muvaffak kılan, hidayet lütfederek, bâtıldan ve dalâletten uzaklaştıran, bütün canlılara, her türlü ihtiyaçları için yol gösteren demektir.

Şüphesiz, Allah, iman edenleri dosdoğru bir yola yöneltir.” (Hac Sûresi, 22/54)

Allah Teâlâ, inanacak kalplerde hidâyeti yaratandır. Ebedî mutluluğu sağlayacak doğru yolu gösteren ve doğru yola ulaştırandır. Yolunu şaşırmışlara rehberlik edendir. El Hadi, kullarını her türlü faydalı şeylere yönelten ve zararlı şeylerden korunmaları için onlara rehberlik edendir. Allah Teâlâ kullarının bilmediği şeyleri onlara öğretir. Doğruya ve başarıya ulaşmalarında onlara rehberlik eder ve kalplerini kendisine döndürür ve emirlerine bağlı kılar.

Cenâb-ı Hak, kullarına istikamet yolunu göstermek üzere peygamberler (aleyhimüsselam) gönderir. Böylece onları hidayete kavuşturur; bütün sapık anlayışlardan ve bâtıl inançlardan kurtarır.

Onları, emrimiz ile, insanları doğru yola götüren önderler yaptık.” (Enbiya Sûresi, 21/73)

Bu ismin, sadece insanlarda değil, bütün eşyada tecelli ettiğini şu âyet-i kerîmeden öğreniyoruz:

Rabbimiz, her şeye bir fıtrat verip, (o yaratılışın gereğini yerine getirmeyi) o şeye hidayet edendir (öğretendir).” ( Tâ-Hâ, 20/50)

Nöbetçi arıların kovandaki bütün arıları tanımasından, işçi arıların petek yapmalarına, uzak beldelerde yumurtadan çıkıp ana vatanlarına şaşırmadan dönen balıklara, hastalanan bir hayvanın kendi derdine deva olacak bitkileri bulup yemesine kadar uzanan sayısız hadiseler bu hakikati isbat ederler.

El Hadi esmasının zikri ve faydaları

- El Hadi ismini her gün (400) defa okumaya devam eden kimse Cenab-ı Hakkın gizli açık birtakım lutüf ve inayetinine mazhar olur. Bütün işlerinde başarılı olur.
    
- Birbirlerini sevmeyen arkadaş,dostlar, karı-koca, iki kardeş, görümce ve elti, kayınvalide ve gelin vs.için temiz bir kaseye (20) defa yazıp, üzerine (1600) kere “YA HADİ”  okuyarak haberleri olmadan içirilirse, araları düzelir, dargınlık, kıskançlık, kırgınlık ve nefret gider. Yerine dostluk, kardeşlik ve barış alır.
    
- Bu ismi sürekli okuyup vird edinen kimsenin eşi ve çocukları kendisinin severler, itaat ederler ve bağlanırlar.
    
- Herhangi bir idareci veya amir bu ismi vird edinirse meri altındakiler itaaat ederler, Sevgi ve muhabbetlerini kazanır, emirlerine rahatça ve hiç yüksünmeden yerine getirirler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna