Mazhar ne demek kısa bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Mazhar ne demek kısa bilgi

Mazhar ne demek kısa bilgi

   

Mazhar ne demek kısa bilgi

Mazhar; Bir şeyin zuhûr ettiği yer, eşyâ ve madde. Bir iyiliğe erişmiş, erişen (nail olan), kavuşmuş, şereflenen anlamına gelir.

Mazhariyet ise mazhar olma hâli, nâil olma, kavuşma, şereflenme anlamlarına gelmektedir.

Mazhar kelimesi ile ilgili örnek cümleler

Peygamber Efendimiz (sav) ismi azama mazhardır.

♦ ♦ ♦

Esmâ-i ilâhiyyeden biri de «es-Sabûr» ism-i şerîfidir. Her kimde sabır varsa, onda Allâh'ın kudretinden bir tecellî var demektir. Hele bu sabırlı kimseler biraraya gelip de bir cemaat olurlarsa her hâlükârda Allâh'ın yardımına mazhar olurlar. Allâh onların dâimâ dostu ve velîsidir.

♦ ♦ ♦

Hazret-i Mevlânâ şöyle buyurur; “Allâh aşkı için çalış, Allâh aşkı için hizmette bulun; halkın kabul etmesi veya reddetmesi ile senin ne işin var? Bu fânî dünya pazarında sana bol bol kazandıracak bir müşteri olarak Allâh kâfî değil mi? Allâh'tan alacağın karşısında insanların verebilecekleri ne ki!.. O hâlde gözünü ve gönlünü insanlardan gelecek teşekkürlere değil, Allâh'tan gelecek mazhariyete döndür!..

♦ ♦ ♦

Allâh dostları, hâdiseleri gönül penceresinden, aşk ve muhabbet nazarıyla müşâhede ettikleri için, bulundukları toplumlara, hidâyete ermek isteyen nice kimselere ve hattâ cihâna yön veren padişahlara rehber olmuşlardır. Zîrâ onlar, zâhirî ilimlerin, akıl ve mantık bilgilerinin üzerini örten sırlı örtüyü kaldırmışlar, ilâhî aşk ve muhabbetin feyizli tecellîlerine mazhar olmuşlardır.

♦ ♦ ♦

Havf ve recâ, yani korku ve ümit, müʼminin kalbinde dâimâ bulunması gereken bir kulluk dengesidir. Yani mü'minin kalbinde, Allâh'ın rızâ ve muhabbetinden mahrum kalarak gazabına dûçâr olma korkusuyla; O'nun sonsuz rahmet ve mağfiretine nâil olabilme ümîdi, dâimâ dengeli bir şekilde mevcut olmalıdır. Mü'min, son nefesine kadar bu kalbî âhengi muhafaza etmelidir. Zira Kur'ân-ı Kerîm'de ve hadîs-i şerîflerde, Cennetʼe bir karış kala ilâhî azâba dûçâr olanlar ve bunun aksine, Cehennemʼe bir karış kala ilâhî rahmete mazhar olanlar haber verilmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna