3. Ahmet çeşmesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 3. Ahmet çeşmesi hakkında bilgi

3. Ahmet çeşmesi hakkında bilgi

   

3. Ahmet çeşmesi hakkında bilgi

Üçüncü Ahmet Çeşmesi; İstanbul da Topkapı Sarayı Babıhümayun'un önünde Sultan 3. Ahmet'in saray başmimarı Mehmet Ağa'ya yaptırdığı tarihi bir çeşmedir.

3. Ahmet Çeşmesi yada Sultan III. Ahmet Meydan Çeşmesi; Topkapı Sarayı'nın ana giriş kapısı olan Bâb-ı Hümayun'un önünde, Ayasofya'nın yanında yer alan çeşme olup 1729 yılında Sultan III. Ahmet tarafından Baş Mimar Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.

Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun'unun karşısında bulunan bu sebilli çeşme Türk mimari örneklerinin bir şaheseri olarak kabul edilir. Son derece zarif, ahenkli bir'yapıdır. Bu sanat anıtjna halk arasında Sultan Ahmet Çeşmesi de denir.

3. Ahmet çeşmesi

Lale Devri'nin en başarılı rokoko örneklerindendir. Yapıldığı yerde daha önce Yeranion adında bir Bizans çeşmesi vardı. Çeşme yuvarlak bir taban üzerine oturtulmuştur. Dört yüzeylidir. Çatısı geniş saçaklıdır. Marmara Adası som mermerinden dört çeşmesi ve köşelerinde dört sebili, kurşun kaplı ve altın alemli beş kubbesi vardır. Dört yüzeyi de çepeçevre kabartma nakış ve mermerlerle süslüdür. Ayna taşının üzerinde altın yaldızla “Maşallah” yazısı yer alır. Yazıtlar, aynı zamanda bir hattat olan III. Ahmetin eseridir.
 


Çeşmenin saray kapısına bakan yönünde III. Ahmet'in şu mısrası yazılıdır: «Aç “besmeleyle iç suyu, Han Ahmede eyle dua». Bu mısra ebcet hesabıyla 1141 (1728 ) tarihini gösterir. Ayrıca, Seyyit Vehbi'nin bir kasidesi çeşmeyi çepeçevre kaplar. Kaside firuze renkli çini üzerine altınla yazılmıştır. Çeşmenin dört yönünde dört musluğu, ayrıca dört köşesinde de birbirinin aynı olan dört sebili vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna