El Cami isminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Cami isminin anlamı nedir

El Cami isminin anlamı nedir

   

El Cami isminin anlamı nedir

El Cami ne demek? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Cami arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الجامع El Cami; kıyamet gününde insanları bir araya getiren, varlıkları bir araya toplayan yani istediğini istediği zaman istediği yerde toplayan demektir.

“Rabbimiz! kendisinde şüphe olmayan bir günde insanları gerçekten toplayacak olan sensin. Doğrusu Allah, va'dinden cayıp dönmez.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/9)

Allah Teâlâ, birbirine benzeyen şeyleri ve benzemeyen zıt şeyleri bir araya getirip toplayandır. Kıyâmet günü hesaba çekmek için yaratıkları toplayandır. Bütün iyilikleri, güzellikleri ve övgüleri zâtında toplayandır. Tabiatları zıt birçok unsuru bir araya getirendir. İnsanları birbirlerine sevdirip kalpleri ısındırandır.

Elementleri maddede, hücreleri bedende, yıldızları semada, bitkileri ve hayvanları yeryüzünde bir araya getiren, ancak Câmi olan Allah'tır.

Her terkipte, her bedende, her sistemde bu ismin tecellisi mevcuttur.

Allah cemaat halinde yaşama kabiliyetinde yarattığı insanları, tanışmaya, kaynaşmaya, birbirlerini sevmeye ve ortak hareket etmeye teşvik etmektedir. Bunu başaran insanlar, Câmi' isminin tecellisinden bir nur, bir feyiz alırlar.

Kişinin tek başına kıldığı namaza bir sevap verilirken, cemaatle kılınan namaza yirmi yedi kat sevap verilmesi, mü'minleri cemaat halinde hareket etmeye bir teşviktir.

Mahşerde Allahü Azi-müşşân, dağılmış olan vücud parçalarımızı toplayacak, bir araya getirecek ve yine insanları, hayvanları mahşer yerinde cem'edecektir. Gaflet etmemeli ve işin hakikatine vâkıf olmalıdır. Mevlâ âhirette her kulunu kendi işlemiş olduğu amellerle beraber toplayacak, yani beraber bulunduracaktır. İman ve nurlu amel sahiplerinin rahat ve sevinçli, küfür ve isyan sahiplerinin de üzüntülü, kederli olacağı o günün, o toplanma gününün dehşetini düşünmeli, iyiler safında olmak için ne yapmak lâzımsa onları işlemeliyiz.

El Cami zikri ve faydaları

- Dikkat edlirse bu ismin ebced değeri Kuran-ı Kerim surelerinin adedi kadardır. Yani 114. Ayrıca Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil adlı dört büyük melegin isimlerinin de baş harflerini içermektedir. Bu yüzden oldukça etkilidir.
   
- El Cami isminin zikrine gününde ve saatinde devamm eden kimse, kimi isterse derhal emrine ve hizmetine alır.
   
- Bu ismin zikri gönülleri etki altına alıp teshir etmek için, çok güçlü bir vesiledir. Yavuz Sultan Selim Han'ı İbrahim Paşa'nın, bu ismin zikrine  10 yıl boyunca devam ettiği için padişahı etkilediği ve ona istediğini yaptırdığı söylenmektedir.
   
- El Cami ismini virt edinip sürekli hale getiren kimse isteklerine kavuşur.
   
- El Cami ismini her gün (118) defa zikreden kişiye sevdiklerinin ve istediklerinin sebeb ve vesileleri hasıl olur. istediğine kavuşur.
   
- Bir şeyini kaybeden kimse “ya camiannasi liyevmin la raybe fiihi icma' ala dalleti” diye dua etse kaybettiği şeyi bulur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna