Euzu besmele nasıl çekilir anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Euzu besmele nasıl çekilir anlamı nedir

Euzu besmele nasıl çekilir anlamı nedir

   

Euzu besmele nasıl çekilir anlamı nedir

Besmele yani بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ "Bismillahirrahmanirrahim"; "Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla" anlamına gelmektedir.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) hem namazda hem de namaz dışında “Eûzu besmele” okumuştur.

İbn-i Munzir şöyle demiştir:

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) namazda kıraatten önce “Eûzu billahi mine'ş-şeytani'r-racim” demiştir. (Şevkânî, Neylül Evtar, II, 196) Yani Euzu besmele اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ Euzu billahi mineşşeytanirracim demektir. Anlamı ise, kovulmuş Şeytan'ın şerrinden Allah'a sığınırım demektir.

Euzu Besmele, Yüce Allah'a ilticadır, sığınmadır.

Besmele ise her şeyin anahtarıdır.

Bir şey yaparken (örneğin yiyip içerken) besmele nutulursa, hatırlandığı anda; “Bismillahi evvelihi ve ahirihi” denilir.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur; “Euzu Besmele çeken, sabahtan akşama şeytanın şerrinden emin olur” (Ramuz'ul Ehadis: 433/5)

Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulur;

“Eğer şeytandan gelen bir vesvese seni kötülüğe kışkırtacak olursa hemen Allah'a sığın!” (Fussilet Suresi, 36) Yani “Eûzu billahi mine'ş-şeytani'r-racim” de . Bunun yanında şu ayetlerle de Allah'a sığınmak gerekir:

“Vekul rabbi e'ûżu bike min hemezâti-şşeyâtîn. Ve e'ûżu bike rabbi en yahdurûn.”

De ki: “Rabbim! Şeytanların vesvese ve tahriklerinden sana sığınırım. Onların yanımda bulunup beni tesir altına almalarından da sana sığınırım!” (Müminun Suresi, 97-98)

Kul herhangi bir davranışta bulunurken, önemli bir işe teşebbüs ederken önce eûzü çekerek muhtemel olumsuz etkileri defetmekte sonra da besmeleyi okuyarak “kendinin tek başına yeterli olmadığını, başarı ve gücün ancak Allah'tan gelebileceğini, Allah'ın yeryüzünde halife kıldığı bir varlık olarak O'nun mülkünde, O'nun adına tasarrufta bulunduğunu, asıl mâlik ve hâkim olan Allah'ın koyduğu sınırları aşarsa emanete hıyanet etmiş olacağını...” peşinen kabul etmekte ve bundan güç almaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna