El Muksit esmasının anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Muksit esmasının anlamı nedir

El Muksit esmasının anlamı nedir

   

El Muksit esmasının anlamı nedir

El Muksit nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Muksit arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

المقسط El Muksit; mazlumun hakkını zalimden alan, adâlet sahibi; bütün işlerini denk, birbirine uygun ve yerli yerinde yapan, haksızlıkları düzeltip hakkı yerine getiren, kullarına muamelesi, tam adalet ve merhamet üzere olan demektir. Tekrar belirtmek gerekirse El Muksir; hükmünde adil ve insaflı olan, bütün hüküm ve işleri denk ve birbirine uygun olan anlamına gelir.

Allah Teâlâ, adâletle hükmedendir. En üstün adâlet ve merhamet sahibidir. Mazlumların haklarını zâlimlerden alandır. Dünyada dost düşman ayırımı yapmadan bütün kullarına rızık verir. Âhirette, dostları, yaptıklarının karşılığını fazlasıyla alacak, düşmanları ise sadece yaptıklarının karşılığı bir cezaya çarptırılacaklardır.

Allah, zulme uğrayan bir kulunun hakkını zalim kulundan alırken, o zalimin hukukuna da riayet eder. Ona da kıl kadar olsun zulmetmez.

İnsanların bu mânâda bir adalet tesis etmeleri oldukça zordur. Meselâ bir insan diğer bir insana on birim zarar vermişse, zarar verene on iki birim ceza vermek zulümdür.

Maddî hukuka tecavüzde, bu bir derece gerçekleştirilebilir. Ama manevî hukukta, insanoğlu işin içinden çıkamaz. Bir kul ne ölçüde rencide edilmişse, karşıdaki adama da o kadar ceza vermek yahut her ikisini de memnun edecek bir yol bulmak, insan takatinin çok üstündedir.

Allah, Muksit ismiyle adaleti öyle tesis ve temin eder ki sonuca zalim de razı olur, mazlum da.

Bunun sonsuz misalleri ahirette, hesap gününde tahakkuk edecektir.

El Muksit esması ve zikrinin faydaları

- El Muksit ismini her gün (208) defa zikreden kimse ibadetlerinde vesveseden kurtulur. Huzur ve huşu içinde ibadet yapar.
  
- Bu ismi virt edinip zikrine devam eden kimse, borçlu ise borcundan kurtulur. Borçlu üzerine okunsa  borcundan kurtulması sağlanır.
   
- Haksız yere  hapiste yatan kimse de bu ismin zikriyle meşgul olsa, Allah"ın izniyle kurtulur. Adalet yerine gelir.
   
- Huysuzluk ve haşarılık eden çocuklara vekfi yazılıp etrafına da (66) kere “YA MUKSİT YA ALLAH” yazıp üzerine de (209) defa okunduktan sonra çocuğun üzerine asılırsa çocuk, haşarılıktan ve huysuzluktan vazgçer. Kötü davranışlarını bırakıp iyi, aklı başında ve denğeli hareket eden uslu bir çocuk olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna