Ahlatşahlar hakkında kısa bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ahlatşahlar hakkında kısa bilgi

Ahlatşahlar hakkında kısa bilgi

   

Ahlatşahlar hakkında kısa bilgi

Ahlatşahlar Beyliği, Şah-i Ermen veya Sökmenliler Beyliği; 12. yüzyılın başlarında (1100 ve 1207 yılları arasında) Sökmen el-Kutbi tarafından Ahlat merkez olmak üzere Van, Erciş, Bargiri, Tatvan, Malazgirt, Muş ve Sason civarında hüküm sürmüş birinci dönem Anadolu beyliğidir.

Ahlatşahlar Beyliğine, kurucusu Sökmen el-Kutbi'nin adıyla Sökmeniyye, Sökmenliler ya da kurulduğu bölge yüzünden Ermenşahlar da denir. Sökmen, başlangıçta Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın amcası, Azerbaycan valisi Yakuti'nin oğlu Kutbettin İsmail'in kölesiydi. Ahlat'ı Mervanilerden alarak beyliğin temellerini attı. Sultan Melikşah'ın oğlu Muhammet Tapar, adaletli ve iyi kalpli bir insan olarak büyük üne kavuşan Sökmen'in Ahlat ve Van çevresine egemen olmasını onayladı (1100). Böylece Ahlatşahlar Devleti kurulmuş oldu.

Sökmen el-Kutbi, Melikşah'ın ölümünden sonra süren taht kavgaları sırasında Berkyaruk'a karşı Muhammed Tapar'ın yanında yer aldı. Haçlılara karşı düzenlenen savaşlara katıldı. Yine böyle bir sefer sırasında 1112 yılında öldü.

Sökmen döneminde Ahlatşahlar, başta Ahlat olmak üzere Malazgirt, Erciş, Adilcevaz, Van, Eleşkirt, Tatvan, Bitlis, Muş, Meyyafarikin (bugün Silvan) gibi kent ve kasabalara egemendiler. Babaları Sökmen'in ölümünden sonra beyliğin başına geçen İbrahim ve Ahmet pek başarılı olamadılar. İbrahim'in oğlu II. Sökmen dönemi, Ahlatşahların en parlak dönemlerinden biridir. Irak Selçuklu Sultanı Mesut, 1138'de kardeşi Selçuk Şah'ı Ahlat ve çevresinin yönetimiyle görevlendirince Ahlatşahlar Devleti büyük bir sarsıntı geçirdi. Ancak Selçuk Şah burada başarı gösteremedi. II. Sökmen 1161'de Gürcülerin Ani'yi ele geçirmeleri üzerine Gürcistan Seleri'ne çıktı. Sökmen, beyliğinin son yıllarında Eyyubilere karşı mücadele etti. II. Sökmen'den sonra beyliğin başına geçen Seyfettin Begtimur, Selahattin Eyyubi'nin 1193 yılında ölümüyle biraz nefes alabildi. Ahlatşahlar son iki hükümdar Muhammet bin Begtimur ve İzzettin Balaban döneminde Gürcü ve Eyyubi istilasıyla karşı karşıya kaldı. Sonunda İzzettin Balaban'ın Tuğrul Şah tarafından öldürülmesi ve Eyyubilerin Ahlat'a egemen olmasıyla devlet 1207 yılında ortadan kalktı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna