Ardıçın (juniperus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Ardıçın (juniperus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ardıçın (juniperus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Ardıçın (juniperus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ardıçın (juniperus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nerde Yetişir Ne İşe yarar?

İlmi adı “juniperus”dur. Servigillerdendir. Tıbda kullanılanına âdi ardıç denir. “Juniperus comminus” 2,5 metre yüksekliğinde, yaprakları ince, uzun ve sivri olan bir ağaçtır. Bu yapraklar hiç solmaz. Devamlı olarak yeşilliklerini muhafaza ederler. Meyvelerini Kasım, Aralık aylarında toplayarak gölge bir yerde ara sıra alt üst ederek kurutmak lâzımdır.

Bunların iyisi, siyah, parlak ve ağır olanıdır. Bu meyveler kozalak şeklindedir ki, ardıç tohumu derler. Ardıç, terletici bir bitki olduğundan romatizma ve soğuk algınlıklarında kullanılır. İdrarı söktürmek hassası dolayısıyla vücudun derisi altında su toplamalar ve şişkinliklerde kendisini gösteren hastalıklarda ardıç güzel bir ilâçtır. Aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir.

Uzun süren hastalıklardan kalkmış zayıf insanların midelerini, kalplerini ve vücutlarını kuvvetlendirir. İki miktar ardıç tohumu, bir miktar adaçayı,bir miktar ayrık kökü karıştırılarak on dakika bir litre su içinde kaynatılır, sabah, öğle, akşam birer fincan içilirse; mide dolgunluklarına iyi gelir. İdrarı söktürür, nefes kokularını izale eder. Ekşimiş hamurla kaynatıp içirilirse içerde olan hastalıkları makattan çıkarır. Yine yemişinden hamile kadına tütsü yapılırsa çocuğa çok yararlıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna