Ağın ilçesi nereye bağlı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ağın ilçesi nereye bağlı

Ağın ilçesi nereye bağlı

   

Ağın ilçesi nereye bağlı

Ağın; Elazığ İli'ne bağlı bir ilçe'dir. Ağın Elazığ ilinin kuzeybatısında olup Elazığ'a yaklaşık 75 Km uzaklıktadır. Kuzeybatısında; güneyden Keban, kuzeyden Erzincan'ın Kemaliye, batıdan Malatya'nın Arapkir, doğudan Tunceli'nin Çemişkezek ilçeleriyle çevrilidir. Ağın İlçesi, topraklarının bir kısmı Keban Baraj gölü altında kalmış, diğer kısmı göl kenarında yeşillikler içerisinde leblebisiyle meşhur küçük şirin bir ilçedir. Ağın 1954 yılında Kemaliye'ye bağlı bir Bucak iken ilçe olmuş ve Elazığ'a bağlanmıştır. Yüzölçümü 526km² olup Ağın nüfusu 2018 yılına göre 2.776'dir.

Fırat'ın sağ kıyısında yer alan ilçe toprakları, dağlık ve engebeli yapıdadır. İklim, Doğu Anadolu'ya özgü kara iklimi olmakla birlikte, Keban Baraj Gölü'nün varlığı sıcaklıkta 1-2°C yükselişe yol açar. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar serin geçer. Tarım etkinlikleri, dağlar arasındaki sınırlı dar alanlarda yapılır. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, nohut, patates, üzüm, elma, kayısı) ve hayvancılığa (sığır, koyun, kılkeçi) dayanır.

Deniz düzeyinden 960 m yükseltide, dağlık bir alanda kurulu olan ilçe merkezinin, il merkezi ile direk karayolu bağlantısı, Keban Baraj Gölü'nün oluşturulması sonucu kalkmıştır. Keban İlçesi ve il merkezi ile ulaşım, genelde gölde çalışan yolcu, yük motorlarıyla sağlanır.

Ağın ilçesi nerede

Ağın Tarihi
İlçenin Tarihi M.Ö. XVI-XIV yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere kadar uzandığı bilinmektedir. Fırat'ın bir kolu olan Karasu, İlçenin doğu sınırı boyunca uzanmakta ve Keban civarında Murat Nehri ile birleşerek asıl Fırat'ı teşkil etmektedir. İlçe Roma devrinden kalma kaya mezarları ve leblebisi ile ünlüdür.

Turistik Değerleri: Kilise yazısı Höyüğü, Kalecikler Höyüğü, Hoşirikte Bizans Kilisesi, Ağın Nekropolü, Pağnik Köyü Öreni, Kara Mağara Köprüsü, Hastek Kalesi, Kaya Sığınağı gibi turistik değerlere sahiptir.

Ağın ilçesinin yolu asfalt olup, yolun Ağın'a yakın bir yerinde köprü ile baraj gölü geçilerek gidilmektedir. İlçeden Malatya'nın Arapkir ve Erzincan'ın Kemaliye ilçelerine karayolu vardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna