El Muteali isminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Muteali isminin anlamı nedir

El Muteali isminin anlamı nedir

   

El Muteali isminin anlamı nedir

El Müteali ne demek? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Müteali arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

المتعالِ El Müteali; izzet, şeref ve hükümranlık bakımından en yüce, şanına lâyık olmayan vasıflardan uzak, aklın mümkün gördüğü her şeyden, her hal ve tavırdan çok yüce demektir. Tekrar belirtmek gerekirse El-Müteâlî; Aklın mümkün gördüğü her şeyden, her halden pek yüce olan, yüceliği tasavvur edilemeyen. Her türlü benzetme ve tasavvurdan uzak ve üstün olan demektir.

“...O yüce Allah, Melîk ve Hak olandır. O'nun vahyi sana gelip tamamlanmadan önce, Kur'ân'ı (okumada) acele etme ve de ki: "Rabbim, ilmimi arttır.' ”( Tâhâ Sûresi, 20/114 )

Müteâlî, Aliyy mânâsındadır. Bu isim Aliyy ismine göre mübalağa ifade eder. Yani, Müteâlî, çok Aliyy, mübalağa derecesinde Aliyy demektir.

Allah Teâlâ, yaratılmışlar hakkında aklın mümkün gördüğü her şeyden, her hal ve tavırdan yücedir. Zât, sıfat ve fiilleri açısından yaratılmışlara benzemekten, denk ve ortağı bulunmaktan yücedir.

El Müteali isminin fazileti, zikri ve bazı faydaları

- El Müteali isminin zikrinde büyük veliler adetlere itibar etmemişle, bu mübarek isimi çokca zikretmişleridr.
    
- Her gün (551) kere zikrine devam edenler, günah işlemekten ve dinin hoş görmediği şeylerden kurtulur. Çünkü mübarek ismin zikri talibi kısa sürede yüce makamlara eriştirir.
    
- Belirtilen miktarda zikrine devam eden kişi devletle işi olursa kolayca gördürür. Her yerde ilği ve itibar görür, sevilir sayılır.
    
- Her gün /600) defa zikredenler, her türlü beladan ve afetten korunurlar. Allah'ın izni ve keremiyle maksadına ulaşır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna