El Vali anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Vali anlamı nedir

El Vali anlamı nedir

   

El Vali anlamı nedir

El Vali ne demek? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Vali yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الوالي El Vali; kâinatın tek hâkimi, yöneticisi, bütün mahlukat âlemini tedbir ve idare eden, eşyanın mütevellisi, mutasarrıfı demektir.

Allah Teâlâ, bu büyük evreni ve her an meydana gelen bütün olayları tek başına yönetendir. Yaratıkların işlerini yerine koyandır. Bütün varlıkların tek hükümdârı olup onlar üzerinde istediği şekilde tasarrufta bulunandır. Dirilten ve öldüren O'dur. Hiçbir şey O'nun tasarrufunun dışında kalmaz.

Bu kâinata "insan-ı ekber', onun meyvesi olan insana da "âlem-i asgar' denilir.

İnsan-ı ekber denilen şu uçsuz bucaksız âlem, Vâlî isminin tecellisiyle, bir insan gibi kolayca tedbir ve idare ediliyor.

Vâlî isminin âlem-i asgar olan insandaki tecellisiyle de, her duyguya, her organa ve her hücreye en uygun vazifeler yükleniyor; o vazifelerin yerine getirilmesi için gerekli bütün şartlar da en güzel şekilde hazırlanıyor.

Beden hanesini ruh kanunuyla tedbir ve idare eden Allah, âlem şehrini de, şeriat-ı fıtriye denilen bir kanunlar manzumesiyle, en mükemmel şekilde tedbir ve tanzim ediyor.

İnsana düşen vazife, kendi varlığında icra edilen bu tedbir ve idare için Rabbine hamd ve şükürde bulunmak ve bütün kâinatta hükmeden ilâhî tedbir ve tanzimi de hayret ve ibretle tefekkür etmektir.

El Vali isminin fazileti ve zikri

- El Vali; ismini saatinde ve verilen miktar da zikrine devam eden kimsenin bütün düşmanları dost olurlar. Çünkü bu ismin zikri, kalbi etkilemede en güçlü ve en tesirli isimlerdendir. Bu nedenle kimin üzerine niyet edilip okunursa, kalbi çabucak etkilenir, yumuşar ve istenile yöne doğru kayar. Okuyan kimsenin rakibi kalmaz.
    
- Her gün vaktinde (47) defa zikreden kimse, her türlü afetten korunur.
    
- Cuma günü (1000) defa okuyan her işinde başarılı olur. Kolayca maksadına ulaşır.
    
- Bu ismi şerifi bir kap içerisine yazıp üzerine  (47) defa okuduktan sonra temiz su ile silip tarlasına veya evine serpiştirse, her türlü afetten emin olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna