2019 Kadir gecesi ayın kaçında
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2019 Kadir gecesi ayın kaçında

2019 Kadir gecesi ayın kaçında

   

2019 Kadir gecesi ayın kaçında

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan Ayı'ın 27. gecesi'dir. Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği Kadir Gecesi 2019 yılında 31 Mayıs Cuma akşamını 1 Haziran Cumartesi gününe bağlayan geceye denk gelmektedir.

Rabbimizi bizlere tanıtan en büyük muarrif ve ebedî mucize Kur'ân-ı Kerîm'dir. Ramazan Kur'ân ayı, Kadir Gecesi de Kur'ân-ı Kerim'in indiği mübarek bir gecedir. Bu gecenin fazileti Kadir Sûresi'yle beyan edilmiştir.

Biz onu Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” Kadîr Sûresi (97), 1-5 buyuruyor.

Bu geceye Kadir gecesi denilmesi, ona verilen büyük şeref ve kıymetinden dolayıdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim bu gecede nazil olmaya başlamıştır. Bundan dolayı:

a) Bu gecede yapılan ibadetler, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlı ve faziletlidir.

b) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadise Allah'u Teâlâ'nın ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece tevdi edilir ve bu gecede yeryüzüne Cebrail ile birlikte çok sayıda melek iner.

c) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan'ın yirmi yedinci gecesi olduğu tercih edilmiştir. Peygamberimiz sallallahu aleyihi vesellem, bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tekli gecelerde arayınız” buyurmuştur. (Buhari, Müslim)

Ashabın önde gelenlerinden Übey bin Kab; Kadir Gecesinin Ramazan'ın 27. Gecesi olduğunu belirterek şunu söyler: “Ben bunu Rasûlüllah sallallahu aleyhi vesellemin bize haber vermiş olduğu alametlere dayanarak söylüyorum ki, o da, “o gün güneş şuasız olarak doğar” dedi. (Müslim).

Kadir gecesi bir fırsattır, iyi değerlendirmesini bilmemiz gerekir. Ebû Hüreyre (r.a)'ın rivâyet ettiği bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır:

Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş tüm günahları bağışlanır.” (Buhari)

Selefin büyüklerinden olan Süfyanı Sevri, bu hususta şunları söyler: “Kadir gecesinde (kişinin kendi duygularıyla) dua ve istiğfar etmesi namazdan daha sevimlidir. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313)

Hz. Aişe validemiz (r.a), söyle bir hadis rivayet eder: “Ben Rasûlüllah sallallahu aleyhi veselleme: “Ey Allah'ın Rasulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlüllah Rasûlüllah sallallahu aleyhi vesellem: “Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.” diye dua et, buyurdu.” (Müslim)

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki, o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu gece, günahlarından arınmak isteyenler, hayatına çekidüzen verip yenide beyaz bir sayfa açmak isteyenler için bir fırsattır. Günahları için ağlayıp tevbe ve istiğfarda bulunmak, ümmetin sıkıntıları için aile efradı için, darda ve zorda bulunan muminler için bol bol dua etmek ve gözyaşı dökmek gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna