Allah'ın isimlerinden El Zahir ne demek
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Allah'ın isimlerinden El Zahir ne demek

Allah'ın isimlerinden El Zahir ne demek

   

Allah'ın isimlerinden El Zahir ne demek

Ez Zahir anlamı nedir? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) Ez Zahir arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الظاهر Ez Zahir; varlığı apaçık, Ortaya çıkan, bir şeyin üstüne çıkan, üstün gelen, galip gelen, her yerde eserleri ve sanatlarıyla, tasarrufu ve gücüyle, azamet ve kibriyasiyle tecelli eden, apacık görünüp bilinen demektir.

Allah Teâlâ, varlığını ve birliğini belgeleyen birçok delil bulunması açısından aşikârdır. Her şeyin üstünde olan, her şeyden yüce olandır. Allah'ın varlığı o kadar açıktır ki insanın gördüğü her şey, ibret nazarıyla baktığı takdirde onu, Allah'a götürür. “Zâhir” ismi, “Bâtın” ismiyle beraber değerlendirilmelidir.

“Bâtın” lügatta, “gizli bir şeyin gizliliklerine vâkıf olmak” demektir. Allah (c.c.)'nun zâtının hakikati gizli olup akıl onun künhüne vâkıf olamaz. Allah (c.c.) rahmet ve ilmi itibariyle her şey üzerine gizlidir. Sübhân Tealâ'nın nimetlerin üzerinde tecelli etmesi itibariyle aşikâr, anlaşılamaması bakımından gizlidir.

Ez-Zâhir, Allah (c.c.)'nun varlığını gösteren pek çok delil olması hasebiyle aşikâr demektir.  Bir Müslüman ihlâsla, inanarak ve yaşayarak “Yâ Zâhir“ diye bu mübarek ismin zikrine devam ederse onun anlamına mazhar olur. Düşmanlarına galip gelir. Kalbi nurlanır.  “Yâ Zâhir” “Yâ Bâtın” ism-i şeriflerini 100 defa okuyan, şeytanın vesvesesinden kurtulur.

Günde  100 defa “Yâ Zâhir, Yâ Bâtın” ism-i şeriflerini okuyan, fena düşünceler ile vesveseden kurtulur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna