El Evvel anlamı nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » El Evvel anlamı nedir

El Evvel anlamı nedir

   

El Evvel anlamı nedir

El Evvel ne demek? İşte Esmaül Hüsna (Allahın 99 isimlerinden) El Evvel arapça yazılışı, anlamı, zikri ve faydaları hakkında bilgi.

الأوّل El Evvel; ilk, varlığının başlangıcı olmayan anlamına gelir. Kuranı Kerim'de;

“O, Evvel'dir, Âhir'dir, Zâhir'dir, Bâtın'dır. O, herşeyi bilendir.” (Hadîd Sûresi, 57/3) buyuruyor.

Evvel ismi, Kıdem sıfatına dayanır ve Allah'ın ezelî olduğunu ifade eder. Allah Teâlâ, bütün varlıklardan öncedir. Varlığının bir evveli, başlangıcı yoktur. O, kadîmdir, ezelîdir. Varlığı kendi zâtıyladır. Bütün varlıklar varlığını O'ndan almaktadır. Yaratmayı başlatan O'dur.

Allah Teâlâ, başlangıcı olmayan evvel, sonu olmayan Âhir'dir. O, her şeyden önceki  Evvel'dir, her şeyden sonraki Âhir'dir. O, var etmede ve yaratmada Evvel, hidayete ve başarıya erdirmede Âhir'dir. O, kalplerdekini bilen Evvel, ayıp ve kusurları örten Âhir'dir. Başlangıç ilk olarak Allah'la başladı, son olarak dönüş yine O'nadır.

El Evvel esmasının bazı özellikleri ve faydaları

- El Evvel ismini her gün veya her namazdan sonra (37) kere zikreden kimse, Cenab-ı Hak tarafından bütün istek ve ihtiyaçlarına kavuşturur. Duası kabul olur.

- Esaslarına uygun olarak zikreden kimsenin giriştiği her iş başarıya ulaşır. Hiç bir teşebbüsünden zarara uğramaz. Maddi ve manevi bir çok faydalar sağlar.
   
- Bu ismi sürekli okuyan bir öğrenci, daima sınıfın birincisi olur. Memur okusa mesleğinin en üstlerinde olur.
    
- Misafir olan kimse cuma günleri okumaya devam etse, sağ salim eş ve dostlarına, akraba ve ailesine ka vuşur.
    
- Evladı olmayan kimse dört cuma üst üste “YA EVVEL” diye samimiyetle zikretse, Allah yanında duası kabul olur ve eğer tıbbi bir engel yoksa, Allah'ın izniyle ve kudretiyle çocuk sahibi olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna