Sahurda ne yemeliyiz, tok tutacak yiyecekler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Sahurda ne yemeliyiz, tok tutacak yiyecekler

Sahurda ne yemeliyiz, tok tutacak yiyecekler

   

Sahurda ne yemeliyiz, tok tutacak yiyecekler

Bizleri Onbir Ayın Sultanı Ramazan Ayı'na ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. 5 Mayıs 2019 Pazar günü yatsı namazını müteakip kılacağımız teravih namazıyla Ramazan ayına kavuşmuş olacağız. Aynı gece sahura kalkarak oruca niyetlenecek, bereket ve mağfiret mevsimine girmiş olacağız inşallah. Peki sahurda ne yemeliyiz ve sahurda tok tutan yiyecekler hangileridir?

Sahurda yenilen yemeğin de fazla ağır olmaması ve tokluk hissi veren besinler tercih edilmelidir.

Hurma: Peygamber Efendimiz (sav), hurma ile süte “atyabân” derdi yani “iki en güzel şey” demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Hurma, kolesterol muhteva etmemekle beraber vücut çalışması için elzem olan 15 farklı mineral, A vitamini, C vitamini, B vitamini türevleri, folik asit, karbonhidrat, lif ve protein içermektedir. Bu haliyle bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir.

Yulaf ezmesi: Sahurda yoğurt, kefir veya süt ile karıştırılarak tüketilirse daha da doyurucu ve besleyici olacaktır.

Yoğurt veya süt: Tok tutucudur. İçinde triptofan amino asit var olması nedeni ile uykuya tekrar geçişe yardımcı olacaktır.

Meyve ve komposto: Enerji verir ve bağırsakların gün içinde çalışmasında yardımcıdır.

Ceviz: Krom mineral bakımından zengindir. Başta insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcıdır. Bu nedenle tok tutucu özelliği vardır. İçeriğindeki omega ve sağlıklı yağlar da tokluk hissi verecektir.

Yumurta: Sahurda mutlaka alınması gereken bir besindir. Tercihen haşlanmış tüketilmelidir. Fakat yulaf kepeği ve mantar biber gibi sebzeler ile omlet haline getirilerek az yağda yapılarak da tercih edilebilir.

Tahin ve pekmez: Birlikte vitamin mineral ve enerji deposudur. Yağdan da zengin olan susam yağından meydana gelen tahinin tok tutucu özelliği vardır. Pekmezle karışınca mide için zararsız hale gelecek ve sindirim için sıkıntı yaratmayacaktır. 1-2 tatlı kaşığı ölçüye dikkat ederek alınmalıdır.

Az tuzlu veya tuzsuz peynir: Gün içinde gereken enerji ihtiyacını karşılayacak, proteinden zengin kalsiyum deposu bir besindir. 18 / 46 Özellikle sahurda peynir tüketilecekse de tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

• Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda bulundurun.
• Gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.
• Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.
• Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin.
• Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna